Realizacja: Masaż leczniczy z dojazdem i rehabilitacja u pacjenta po udarze – ul. Zbożowa Sławin, Lublin
Dane gabinetu
Gabinet: FizjoMore – Mobilna Fizjoterapia i Masaż
Miejsce realizacji: Lublin, ul Zbożowa Sławin (wizyta domowa)
Zakres usługi: Masaż z dojazdem Lublin, rehabilitacja poudarowa, ćwiczenia
Czas trwania terapii: Regularna rehabilitacja 2x tygodniowo
Pacjent: Andrzej 68 lat, Udar niedowład prawostronny
Opis problemu – problemy z poruszaniem po udarze
Żona Pana Andrzeja zgłosiła się z prośbą o rehabilitację męża, który doznał udaru w 2018 roku. Pacjent cierpi na choroby układu krążenia oraz żołądka. Obecnie głównym problemem jest poruszanie się. Pan Andrzej porusza się tylko z pomocą innych osób. Celem terapii jest poprawa sposobu chodzenia oraz zwiększenie codziennej samodzielności. Szczególnie, żeby pacjent był w stanie samodzielnie udać się do toalety.
Pacjent ma także bóle kręgosłupa lędźwiowego oraz mocno ograniczony zakres ruchomości prawego stawu skokowego.
Badanie
Pacjent wykazuje osłabienie prawej połowy ciała (prawa kończyna górna i dolna). Występują także lekkie deficyty w napięciu mięśni brzucha. Pacjent porusza się, używając czworonożnej laski, która ma zwiększyć stabilność. W badaniu palpacyjnym ujawniają się także napięcia kręgosłupa lędźwiowego, co pokrywa się z objawami pacjenta, który zgłaszał duże bóle kręgosłupa przy próbie wstawania i chodzenia.
Plan terapii
Po dokładnym wywiadzie i uwzględnieniu chorób współistniejących oraz wzorców napięciowych mięśni podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta Tomasz Moraczewski z FizjoMore zaplanował serię mobilnych zabiegów w miejscu zamieszkania pacjenta.
Terapie miały na celu poprawę jakości chodu, zwiększenie samodzielności, zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego.
Terapia w takich przypadkach musi być długoterminowa, aby przyniosła prawidłowy efekt.
Przebieg zabiegów
Każda wizyta trwała około 60 minut i odbywała się bezpośrednio w domu pacjenta (Sławin, dom jednorodzinny z wydzieloną przestrzenią do zabiegu). W terapii zastosowano:
- Terapię mięśniowo powięziową – rozluźnianie powięzi piersiowo – lędźwiowej, rozluźnianie mięśni czworobocznych lędźwi.
- Ćwiczenie chodu po płaskiej powierzchni z użyciem laski.
- Wzmacnianie mięśni pośladkowych, czworogłowego uda, mięśni kulszowo goleniowych, brzuchatych łydki, mięśni ramion i przedramienia.
- Mobilizacja stawowa stawu skokowego prawego
- Wskazówki i zalecania co do wdrażania samodzielnych ćwiczeń w warunkach domowych.
Rezultat
Po kilku tygodniach pacjent zaczął odczuwać zwiększoną siłę prawej kończyny górnej i dolnej. Masaże kręgosłupa lędźwiowego złagodziły ból przy wstawaniu z łóżka i podczas chodzenia. Pacjent nauczył się także jak prawidłowo wykorzystywać laskę tak, aby łatwiej mu się chodziło. Z czasem pacjent był w stanie przemieszczać się samodzielnie. Staw skokowy miał na tyle duże zrosty w torebce stawowej, że nie udało się zwiększyć jego ruchomości, natomiast to dało możliwość na skompensowanie osłabionych mięśni łydki, dzięki czemu pacjent był w stanie się przemieszczać bez dużych zaburzeń równowagi.
Podsumowanie
Ostatecznie pacjent dzięki swojej ciężkiej pracy, zaangażowaniu oraz pomocy terapeuty osiągnął swój cel, aby samodzielnie przemieszczać się po domu, co znacznie poprawiło jego jakość życia.
FizjoMore z Lublina oferuje nie tylko usługi w gabinecie fizjoterapii przy ul. Kawaleryjskiej 10/2, dostępna jest także rehabilitacja z dojazdem do domu Lublin. Dzięki elastycznemu podejściu i doświadczeniu w pracy domowej, pacjent mógł skutecznie przejść terapię bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie to idealna opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dojazd, rodziców czy seniorów.