Realizacja: Masaż leczniczy kręgosłupa szyjnego i pomoc na drętwienie prawej ręki.
Dane gabinetu:
Gabinet: FizjoMore – Gabinet Fizjoterapii i Masażu
Adres: ul. Kawaleryjska 10/2, 20-552 Lublin
Rodzaj zabiegu: Rehabilitacja, masaż terapeutyczny
Czas terapii: 6 sesji w ciągu 6 tygodni
Pacjent: Ewa, 45 lat, pracownik biurowy
Problem pacjenta – ból kręgosłupa i drętwienie ręki
Pani Ewa trafiła do gabinetu FizjoMore z bólem kręgosłupa szyjnego oraz promieniowaniem bólu i drętwieniem ręki prawej. Pacjentka zgłaszała, że ból występuje od roku. Problem nasila się szczególnie w nocy oraz nad ranem. Mrowienie w palcach występuje także przy pracy siedzącej podczas obsługiwania komputera. Pacjentka zgłasza, że rozruch i zmiana pozycji ramion pomaga jej złagodzić dolegliwości bólowe.
Diagnostyka i plan terapii
Podczas pierwszej wizyty wykonano dokładny wywiad oraz ocenę funkcjonalną kręgosłupa szyjnego oraz prawej kończyny górnej. Badanie zakresów ruchomości wykazało ograniczenia podczas skłonów bocznych, pacjentka zgłaszała także ciągnięcie mięśni po tylnej stronie podczas pochylania głowy do przodu.
Badanie palpacyjne wykazało zwiększone napięcie mięśni pochyłych, czworobocznego szyi, mięśni piersiowych. Napięte były też mięśnie znajdujące się na przedramieniu zarówno po stronie zginaczy jak i prostowników nadgarstka.
Ból w nocy i w bezruchu może świadczyć o problemach zastojowych i tworzeniu się kompartmentów, które mogą powodować stany zapalne, pieczenie oraz bóle promieniujące na skutek podrażnienia układu nerwowego.
Przebieg terapii
Pacjent uczestniczył w 6 sesjach, odbywających się raz w tygodniu. Każda sesja trwała około 50 minut.
Terapia rozpoczęła się od pracy mięśniowo – powięziowej na mięśniach pochyłych. Napięcie mięśni pochyłych było bardzo wyraźne u pacjentki. Pomiędzy tymi mięśniami przebiega splot ramienny, dlatego bardzo ważne jest, aby mięśnie te były odpowiednio elastyczne.
Do rozluźnienia mięśni czworobocznych szyi użyto metody poizrometrycznego rozluźniania, która jest bardziej efektywną wersją klasycznego rozciągania dzięki wyhamowania obronnego odruchu mięśnia na proces rozciągania.
Masażem objęto mięśnie równoległoboczne, piersiowe, które odpowiadają za odpowiednią pozycję ramion – często u pacjentów, którzy mają siedzący tryb pracy występuje pro trakcja barków, czyli ich wysunięcie do przodu co zmienia całą biomechanikę pracy stawów obręczy barkowej.
Rozluźnione zostały także mięśnie przedramienia, które często nadwyrężane są podczas pracy biurowej.
Kluczowe w terapii były także zalecenia co do wykonywanych ćwiczeń mające zadanie wzmocnić mięśnie ściągające łopatki, oraz ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe oraz mięśnie czworoboczne szyi.
Efekty terapii
Dzięki temu, że pacjentka była zmotywowana i stosowała się do zaleceń związanych z korygowaniem postawy ciała podczas pracy i wykonywania ćwiczeń, efekty były widoczne już po drugiej wizycie. Podczas kolejnych terapii pacjentka zgłaszała tylko delikatne drętwienie końcówek palców. Rozwiązaniem problemu był masaż mięśni dłoni oraz mobilizacja kości śródręcza.
Podsumowanie
Terapia pod okiem specjalisty jest kluczowa, aby odpowiednio przeprowadzić pacjenta przez proces rehabilitacji. Tylko połączenie terapii manualnej, ćwiczeń, zaleceń oraz instruktażu ćwiczeń może zapewnić długotrwały efekt i pełny powrót do zdrowia. Zapraszamy do gabinetu rehabilitacji FizjoMore w Lublinie.