Zabieg terapii manualnej uznawany jest za jeden z najbardziej skutecznych sposobów walki z bólem. W gabinecie fizjoterapii FizjoMore w Lublinie stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz rozwiązanie Twoich problemów zdrowotnych w efektywny sposób.
Czym właściwie jest zabieg terapii manualnej?
Jest metodą pracy opierającą się na technikach pracy z ciałem wykonywaną manualnie przez terapeutę. Fizjoterapeuta bada napięcia w ciele pacjenta, wykonuje szereg testów klinicznych, a także dokładny wywiad, aby zaplanować dla pacjenta terapię, która będzie dla niego najlepsza.
Planowanie procesu terapii manualnej w gabinecie FizjoMore w Lublinie
Wykonanie dokładnego wywiadu i badania umożliwia nam wskazać najbardziej problematyczne miejsca i tkanki, które odpowiadają za występowanie zaburzenia.
Do każdego pacjenta dobieramy indywidualne wykonywane techniki oraz działania mające na celu rozluźnić mięśnie i powięź, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Terapia manualna ma za zadanie wpłynąć na:
- Układ mięśniowo szkieletowy
- Układ nerwowy
- Układ krwionośny
- Układ pokarmowy i wydalniczy
Jakie metody terapii manualnej używamy w naszym gabinecie FizjoMore?
- masaż leczniczy tkanek głębokich
- mobilizacja i manipulacja stawów
- poizometryczna relaksacja mięśni
- pozycyjne rozluźnianie
- drenaż limfatyczny
- terapia per rectum i per vaginum (terapia uroginekologiczna)
Jakie zaburzenia leczy terapia manualna?
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
Jest to rodzaj terapii manualnej w której fizjoterapeuta pracuje na tkankach miękkich takich jak mięśnie i powięź. Kluczowe jest przywrócenie prawidłowego ślizgu tkankowego pomiędzy poszczególnymi warstwami tkanki łącznej. Ślizg zapewniony jest przez odpowiednie nawodnienie tej tkanki, dlatego w wyniku jego braku może pojawić się ból, sztywność, pieczenie.
Terapeuta za pomocą swoich rąk (głównie palce, kostki, przedramię i łokieć) przesuwa się po skórze zatrzymując się w najbardziej napiętych miejscach rozluźniając je.
Ten rodzaj terapii manualnej wykonywany jest bez użycia oliwki do masażu, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt terapeutyczny.
Wskazania do masażu tkanek głębokich
- Utrzymujące się bóle mięśniowe
- Ograniczenie ruchomości w stawach
- Rwa kulszowa, udowa, barkowa
- Przykurcze tkankowe
- Bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
- Bóle wynikające z przeciążenia
- Zaburzenia w obrębie łokcia (łokieć golfisty, tenisisty)
Przeciwwskazania do masażu tkanek głębokich
- Tętniaki
- Zakrzepy
- Zmiany dermatologiczne
- Ostre procesy zapalne
- Gorączka
- Uszkodzenia ciągłości skóry
Mobilizacja i manipulacja stawów – terapia manualna optymalizująca prace stawów
Zabieg ten stosowany jest w celu poprawy ruchomości stawów i tkanek w ich obrębie. Torebka stawowa i więzadła są strukturami które są niezwykle mocno unerwione i zawierają liczne receptory które warunkują prawidłowość pracy podczas ruchu.
Ślizg stawowy w terapii manualnej
Zdrowe stawy wykonują ruchy ślizgu lub toczenia w różnych proporcjach w zależności od budowy.
Takie ruchy zapewniają wykonanie fizjologicznego ruchu. Jeśli natomiast pojawi się zaburzone napięcie mięśniowe, albo nieprawidłowa informacja zwrotna z receptorów do układu nerwowego to ruch będzie mały płynny i ograniczony.
Zadaniem terapeuty jest zbilansowanie napięć, a następnie przywrócenie prawidłowego ślizgu w stawie za pomocą mobilizacji stawowych.
Można je podzielić na:
- Trakcyjne mobilizacje stawowe – polega na odseparowaniu dwóch powierzchni stawowych
- Ślizgowe mobilizacje stawowe – polega na pogłębieniu ograniczonego kierunku ślizgowego, aby zwiększyć jego zakres
Poizometryczna relaksacja mięśni – terapia manualna rozluźniająca mięśnie
Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod rozciągania tkanek w której wykorzystuje się hamowanie mięśni antagonistycznych, a przez to uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawach.
Czym jest odruch na rozciąganie i jaki ma wpływ na ten rodzaj terapii manualnej?
Odruch ten jest naturalnym sposobem organizmu na zabezpieczenie mięśnia przed jego zerwaniem.
Receptory wyczuwają nagłą zmianę długości mięśnia i próbują go chronić wywołując skurcz.
Jest to potrzebny odruch podczas aktywności, ale nie pomaga on przy ćwiczeniach rozciągających. Zanika dopiero po 30 sekundach, dlatego dopiero po takim czasie klasyczne rozciąganie może przynieść pożądany efekt.
PIR (poizometryczna relaksacja) posiada przewagę nad klasycznym sposobem rozciągania w postaci ominięcia tego niezależnego od naszej woli odruchu.
Pozycyjne rozluźnianie – zastosowanie w terapii manualnej
Jest sposobem pracy z tkankami polegającym na odnalezieniu najbardziej tkliwych i bolesnych miejsc. W wyniku ich ucisku powinno się wywołać objawy bólowe z którymi zgłosił się pacjent, a następnie utrzymując kompresję znaleźć takie położenie stawu, w którym w którym objawy się łagodzą i wyciszają.
Drenaż limfatyczny – terapia manualna wpływająca na obrzęki
Stan zapalny jest naturalnym procesem umożliwiającym rozpoczęcie procesów gojenia w naszym organizmie. Jednak jego częstym następstwem jest powstanie obrzęku i zastojów co potęguje ból i spowalnia regenerację. Terapia manualna nakierowana jest na zapewnienie obrzękowi odpowiednich dróg odpływu przez co do problematycznego miejsca będzie mogła dopływać świeża krew bogata w składniki odżywcze potrzebne do gojenia.
Co może ograniczać prawidłowe krążenie i cyrkulacji płynu?
Nasze ciało w wyniku urazu lub przeciążenia często reaguje obronnym napięciem tkanek które zwiększa ciśnienie w danych rejonach ciała, na to nakładają się wcześniejsze urazy, nieopracowane blizny a także problemy z układem pokarmowym czy nerwowym. Bardzo dużą role odgrywa także praca przepony która w naszym organizmie pełni role naturalnej pompy regulującej ciśnienia między poszczególnymi przestrzeniami w naszym ciele.
Terapia manualna per rectum i per vaginum
Jest metodą fizjoterapeutyczną w której rejonem pracy jest wnętrze pochwy lub odbytu, terapeuta wykonuje badanie palcem. Terapia zawsze odbywa się za zgodą pacjenta. Przypomina ona badanie u ginekologa, urologa czy proktologa. Celem terapii per vaginum i per rectum jest usunięcie nadmiernych napięć w rejonie miednicy (mięśni dna miednicy, więzadeł miednicy) oraz wyciszenie organizmu poprzez pracę na układzie nerwowym. Jeśli istnieją medyczne uzasadnienia wykonujemy taką formę terapii. Zazwyczaj wskazaniem do niej są problemy natury intymnej (urologiczne, ginekologiczne, proktologiczne, seksualne). Więcej w ofercie: fizjoterapia uroginekologiczna.