array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Mięśnie dna miednicy czasem są za słabe, aby utrzymać mocz przy wysiłku, u niektórych nadmiernie napięte (przemęczone) i dlatego nie są w stanie utrzymać moczu. Skąd mam wiedzieć jak jest u mnie?

Trening mięśni kegla - Lublin i okolice Doświadczony fizjoterapeuta opracuje indywidualny trening mięśni kegla w zależności od objawów i problemów dna miednicy. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Mięśnie dna miednicy i ich rola

Mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) to grupa mięśni znajdująca się w miednicy. Podtrzymują od spodu jamę brzuszną i wszystkie narządy znajdujące się w niej. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy, czyli trzymanie moczu, stolca i gazów.

Czy mam za słabe mięśnie dna miednicy?

Istnieją 2 główne przyczyny większości dolegliwości w dnie miednicy. Mięśniach dna miednicy (mięśniach Kegla) mogą być za bardzo napięte (nadmierne napięcie) lub za słabo napięte (obniżenie napięcie. Nie jest możliwe, aby na podstawie objawu określić czy Twoje mięśnie są za słabe czy nadmiernie napięte.

Dlaczego nie warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy samodzielnie?

Im większe problemy w dnie miednicy tym trudniej prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna bada mięśnie dna miednicy, aby określić przyczynę dolegliwości i zastosować odpowiednia terapię. Bardzo ważne jest, aby dobrać terapię indywidualnie.

Samodzielne ćwiczenia mięśni dna miednicy nie poprzedzone badaniem i indywidualnie dobranym treningiem mogą nie przynieść oczekiwanego efektu lub nawet zaszkodzić o czym przekonałam się w naszym gabinecie fizjoterapii w Lublinie. Dlatego z moimi pacjentami ćwiczę mięśnie dna miednicy przy pomocy Elektromiografu metodą biofeedback’u.

Biofeedback mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) oznacza terapię w której urządzenie odbiera sygnał z pracy mięśni dna miednicy i pokazuje na ekranie jak one pracują. Dzięki temu pacjent może zobaczyć jak wygląda praca jego mięśni i porównać to z tym jak powinna wyglądać prawidłowa praca mięśni dna miednicy.

Następnym krokiem jest nauka prawidłowego skurczu i rozluźniania mięśni w postaci szybkich i wolnych skurczy z odpowiednio dobranym czasem skurczu i czasem rozluźnienia w zależności od deficytu jaki mają mięśnie. Ta metoda ćwiczeń mięśni dna miednicy sprawia, że rehabilitacja jest znacznie przyspieszona, a niektórym pacjentom z dużym zaburzeniem ją umożliwia.

Więcej: Leczenie bólu biodra.

5/5 - (3 votes)

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan