array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Części ciała > Fizjoterapia – co to jest?

Fizjoterapia – co to jest?

Fizjoterapia – co to jest?
Tomasz Moraczewski sty 25, 2023

Niektórym osobom wydaje się, że fizjoterapeuta pomaga wyłącznie przy problemach związanych z utrzymaniem sprawności ruchowej po urazach. Jednak zakres działania jest znacznie szerszy niż choroby i dolegliwości ortopedyczne. Dobrze zatem wiedzieć, co to jest fizjoterapia i w jakich sytuacjach warto udać się do specjalisty po pomoc.

Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to nauka, która polega na odnajdywaniu i wdrażaniu środków leczenia, które opierają się na przywracaniu równowagi w organizmie pacjenta. Celem fizjoterapii jest zatem uaktywnienie pewnych mechanizmów zachodzących w ludzkim organizmie, które dążą do samoregulacji.

Fizjoterapia i rehabilitacja - Lublin i okolice Skuteczna fizjoterapia dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Sprawdź ofertę: Fizjoterapia Lublin

Ta dziedzina medycyny wspiera procesy rehabilitacyjne i jest nieinwazyjną metodą leczenia różnego typu dysfunkcji ortopedycznych, neurologicznych i reumatologicznych. Podstawowym celem fizjoterapii okazuje się przywracanie lub utrzymywanie zdolności ruchowych. Jednocześnie fizjoterapia wspomaga leczenie operacyjne i korekcję wad wrodzonych postawy. Stanowi ważny element profilaktyki, ponieważ daje świetne efekty w przygotowaniu organizmu do wysiłku sportowego. Fizjoterapia zapobiega także nawrotom dolegliwości w zakresie narządu ruchu i obszaru mięśniowo-stawowego.

W swojej codziennej praktyce doświadczeni fizjoterapeuci zajmują się przede wszystkim:

  • Problemami ortopedycznymi jak bóle i zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa, barków, kolan i stóp, a także stany zapalne stawów, zespół cieśni nadgarstka czy tzw. łokieć tenisisty;
  • Dolegliwościami neurologicznymi, w tym neuropatią, rwą kulszową, zaburzeniami równowagi, zawrotami głowy, udarami i porażeniami mózgu, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Alzheimera;
  • Chorobami reumatologicznymi, jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Na czym polega fizjoterapia?

Fizjoterapia obejmuje trzy podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest kinezyterapia, która wykorzystuje naturalny ruch. Fizykoterapia sięga po inne czynniki fizyczne, z jakimi można zetknąć się w naturze jak światło, niska temperatura, ultradźwięki. Terapia manualna natomiast opiera się na biomechanice i poprzez masaż leczniczy, dotyk lub ucisk oddziałuje na ciało.

Wszystko to fizjoterapeuta stosuje w celach leczniczych, a przede wszystkim poprawy sprawności ruchowej i fizycznej. Dzięki fizjoterapii wzmacnia się siła organizmu i następuje złagodzenie dolegliwości bólowych.

Fizjoterapia jako część rehabilitacji

W gruncie swej istoty fizjoterapia jest częścią innego pojęcia, jakim jest rehabilitacja.

Ich cele są bowiem zbieżne, a należą do nich m.in.:

  • przyspieszenie procesów odpowiedzialnych za powrót do zdrowia,
  • odzyskanie pełnej sprawności,
  • możliwość wykonywania codziennych czynności itd.

Warto też zwrócić uwagę na to, czym zajmuje się fizjoterapia od strony czysto naukowej. Otóż jest to nauka, która koncentruje się na poznawaniu fizycznych możliwości człowieka, a także zależności między nimi, a różnymi formami stymulacji zewnętrznej. Pod względem funkcjonalnym fizjoterapia ma też sporo wspólnego z bioetyką, gdyż za najważniejsze dobro stawia zdrowie pacjenta.

Fizjoterapia – wczoraj, dziś i jutro

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu fizjoterapia nie była zbyt często praktykowana. Dziś zawód fizjoterapeuty jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Wiele osób sądzi, że z biegiem lat nauka ta stanie się kwintesencją medycyny i solidnym wsparciem dla standardowych działań medycznych.

Warto zauważyć, że już dziś kształcenie fizjoterapeutów odbywa się w ramach specjalistycznych studiów wyższych, których absolwenci cieszą się wręcz ogromną popularnością na rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie z biegiem czasu się pogłębiał, a zapotrzebowanie na naprawdę świetnych, profesjonalnych fizjoterapeutów będzie rosło.

Fizjoterapia czy fizykoterapia?

Niektóre osoby stosują zamiennie dwa terminy. Warto jednak pamiętać, że fizjoterapia i fizykoterapia nie oznaczają tego samego, a poznanie różnic okazuje się istotne w kontekście podjęcia odpowiednio dopasowanych zabiegów.

Fizjoterapia czy fizykoterapia – co wybrać i dlaczego?

Fizjoterapia jest dziedziną medycyny i w jej ramach specjaliści podejmują szereg działań o zróżnicowanym charakterze. Przede wszystkim wykorzystują naturalny ruch w celu polepszenia sprawności fizycznej i wzmocnienia kondycji oraz siły organizmu. Tym zajmuje się kinezyterapia. Z kolei w terapii manualnej oddziałuje się na ciało poprzez dotyk, masowanie lub uciskanie konkretnych obszarów. Trzecia podstawowa metoda fizjoterapeutyczna posługuje się natomiast określonymi czynnikami fizycznymi, a zwłaszcza światłem, polem magnetycznym, zmienną temperaturą, prądem czy ultradźwiękami, i to jest właśnie zakres fizykoterapii.

Można zatem powiedzieć, że fizykoterapia stanowi ważną część fizjoterapii i jest jedną z metod fizjoterapeutycznych. Wykorzystuje naturalną wrażliwość organizmu człowieka na bodźce fizyczne, które skutecznie stymulują regeneracyjne procesy biologiczne w tkankach. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia napiętych mięśni i przyspieszenia procesów odnowy uszkodzonych tkanek. Fizjoterapeuta zaleca zatem zabiegi fizykoterapeutyczne w dolegliwościach związanych z układem mięśniowo-stawowym, a nie kostnym.

Odpowiedź na pytanie – fizjoterapia czy fizykoterapia – zależy zatem od tego, w jakim obszarze ciała należy uruchomić procesy lecznicze.

W jakich problemach najlepsza jest fizykoterapia?

Ta dziedzina fizjoterapii sprawdza się przede wszystkim w likwidowaniu obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. Wspomaga więc proces gojenia i odbudowy uszkodzonych tkanek. Dzięki zabiegom fizykoterapeutycznym mięśnie po urazach zdecydowanie lepiej zaczynają pracować. Jednocześnie ból staje się mniejszy, a nawet znika całkowicie. Fizykoterapia zwiększa ponadto ogólną wydolność organizmu, co doceniają osoby uprawiające sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Pozytywne zmiany fizjologiczno-biofizyczne zachodzą na poziomie komórkowym, tkankowym i całych narządów.

Fizykoterapeuta w swojej pracy stosuje kilka metod. Może wykorzystać ultradźwięki, sięgać po lasery czy prąd o różnej częstotliwości. Dobre efekty daje termoterapia, czyli leczenie zimnem albo ciepłem. Działanie lecznicze wykazuje promieniowanie podczerwone lub nadfioletowe. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zalicza się ponadto balneoterapię, a więc okłady borowinowe bądź kąpiele różnego typu.

Fizjoterapia i jej odbiór przez pacjentów

To czym zajmuje się fizjoterapia, jest bardzo pozytywnie odbierane przez pacjentów.

Dlaczego warto?

  1. Fizjoterapia daje nadzieję, że proces leczenia bólu nie będzie ograniczał się jedynie do uśmierzenia bólu, lecz przełoży się na przynajmniej częściowe odzyskanie poprzedniej sprawności.
  2. W swej istocie fizjoterapia jest procesem złożonym, który – co ważne – nie wymaga jedynie wsparcia specjalisty. Osoba ta może przekazać pacjentom podstawowe informacje co do dalszych metod leczenia, by ci mogli je wdrażać w domu.
  3. Fizjoterapia nie korzysta z inwazyjnych metod leczenia. Zamiast nich wprowadzane są rozwiązania przyjazne dla organizmu człowieka.

Fizjoterapia to nie tylko nauka, ale przede wszystkim swoista sztuka. To dzięki niej można skutecznie zwiększać efektywność standardowych metod leczenia.

Fizjoterapia – czy warto?

Odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne zdecydowanie poprawiają jakość życia. Jednak należy podkreślić, że z usług fizjoterapeutów można korzystać nie tylko po urazach związanych z układem kostno-stawowym także z innymi problemami zdrowotnymi, jak problemy intymne, którymi zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna.

Na wizyty zapisują się również sportowcy (profesjonaliści i amatorzy), którym zależy na wzmocnieniu ciała, poprawie wyników i zapobiegnięciu pojawienia się bolesnych kontuzji. Po zabiegi fizjoterapeutyczne warto zatem sięgać w różnych sytuacjach ze względu na szeroki zakres pomocy.

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska cze 20, 2023
Leczenie bólu kręgosłupa piersiowego fizjoterapią

Leczenie bólu kręgosłupa piersiowego fizjoterapią

Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany przez wiele czynników: zwyrodnienie kręgosłupa, choroby zapalne, a nawet stres. Wielu pacjentów z bólem kręgosłupa piersiowego szuka pomocy u lekarzy, którzy zwykle zalecają terapię lekową, ...

więcej
Tomasz Moraczewski lis 21, 2022
Ból kręgosłupa szyjnego – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Ból kręgosłupa szyjnego – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Według badań ponad połowa dorosłej populacji doświadcza bólu odcinka szyjnego. W dużej mierze jest to spowodowane obecnym sposobem pracy, który polega na długim siedzeniu przed ekranem monitora lub notorycznym korzystaniem ze smartfona. Taka ...

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan