array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Części ciała > Leczenie bólu kręgosłupa piersiowego fizjoterapią

Leczenie bólu kręgosłupa piersiowego fizjoterapią

Leczenie bólu kręgosłupa piersiowego fizjoterapią
Sara Moraczewska cze 20, 2023

Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany przez wiele czynników: zwyrodnienie kręgosłupa, choroby zapalne, a nawet stres. Wielu pacjentów z bólem kręgosłupa piersiowego szuka pomocy u lekarzy, którzy zwykle zalecają terapię lekową, ćwiczenia fizyczne i fizjoterapię.

Fizjoterapia w leczeniu bólu kręgosłupa piersiowego

Fizjoterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia bólu kręgosłupa piersiowego. Terapia ta obejmuje szereg technik, które pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność kręgosłupa oraz zmniejszyć ból i sztywność. Fizjoterapeuci opracowują indywidualny program terapeutyczny dla każdego pacjenta, który uwzględnia jego indywidualne potrzeby i cele terapeutyczne.

Leczenie bólu - Lublin i okolice Fizjoterapia na wszelkie bóle głowy, ramion, brzucha, pleców (kręgosłupa) oraz nóg. Umów się na skuteczny zabieg. 690 403 304 Umów wizytę online

Pierwszym krokiem w leczeniu bólu kręgosłupa piersiowego jest ocena pacjenta przez fizjoterapeutę. W trakcie wizyty fizjoterapeuta zwykle przeprowadza wywiad medyczny i badanie fizyczne, aby zidentyfikować źródło bólu i określić, jakie techniki terapeutyczne będą najbardziej skuteczne.

Sprawdź ofertę: Leczenie bólu kręgosłupa – Lublin

Na podstawie tych informacji fizjoterapeuta opracowuje indywidualny program leczenia, który może obejmować:

  • Ćwiczenia mięśni grzbietu i klatki piersiowej: Wzmocnienie mięśni grzbietu i klatki piersiowej pomaga poprawić postawę i zmniejszyć ból kręgosłupa piersiowego. Ćwiczenia te mogą obejmować unoszenie ramion, podciąganie się na drążku i ćwiczenia oporowe z użyciem gumy do ćwiczeń.
  • Rozciąganie: Rozciąganie mięśni klatki piersiowej, barków i szyi pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić elastyczność kręgosłupa. Fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi ćwiczenia rozciągające, takie jak unoszenie ramion do góry, wyciąganie ramion na boki i pochylenie się do przodu.
  • Terapia manualna: Terapia manualna obejmuje szereg technik, które pomagają poprawić ruchomość stawów, zmniejszyć ból i napięcie mięśniowe. Techniki te mogą obejmować masaż, manipulacje stawów, techniki mobilizacji tkanek miękkich i akupunkturę.
  • Elektroterapia: Elektroterapia polega na stosowaniu prądu elektrycznego w celu zmniejszenia bólu i napięcia mięśniowego. Techniki elektroterapii, takie jak elektrostymulacja mięśniowego,elektrolipoliza, elektromasaż i elektroanalgezja, są skuteczne w zmniejszaniu bólu i poprawianiu krążenia krwi.
  • Terapia gorącem i zimnem: Terapia gorącem i zimnem jest skuteczną metodą leczenia bólu kręgosłupa piersiowego. Stosowanie ciepła pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból, podczas gdy zimno może pomóc zmniejszyć stan zapalny i obrzęk.

Poza fizjoterapią istnieją również inne sposoby leczenia bólu kręgosłupa piersiowego. W niektórych przypadkach może być zalecana terapia lekowa i suplementy. W skrajnych przypadkach, chirurgia może być konieczna, zwłaszcza w przypadku urazów lub poważnych uszkodzeń kręgosłupa.

Podsumowanie

Ból kręgosłupa piersiowego może być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość życia pacjenta. Fizjoterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia bólu kręgosłupa piersiowego, ale może być również stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia. Warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby opracować indywidualny plan leczenia, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom i celom terapeutycznym pacjenta.

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Tomasz Moraczewski sty 25, 2023
Fizjoterapia – co to jest?

Fizjoterapia – co to jest?

Niektórym osobom wydaje się, że fizjoterapeuta pomaga wyłącznie przy problemach związanych z utrzymaniem sprawności ruchowej po urazach. Jednak zakres działania jest znacznie szerszy niż choroby i dolegliwości ortopedyczne. Dobrze zatem ...

więcej
Tomasz Moraczewski lis 21, 2022
Ból kręgosłupa szyjnego – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Ból kręgosłupa szyjnego – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić?

Według badań ponad połowa dorosłej populacji doświadcza bólu odcinka szyjnego. W dużej mierze jest to spowodowane obecnym sposobem pracy, który polega na długim siedzeniu przed ekranem monitora lub notorycznym korzystaniem ze smartfona. Taka ...

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan