array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne mężczyzn > Jak leczyć pęcherz i cewkę moczową mężczyzn fizjoterapią urologiczną?

Jak leczyć pęcherz i cewkę moczową mężczyzn fizjoterapią urologiczną?

Jak leczyć pęcherz i cewkę moczową mężczyzn fizjoterapią urologiczną?
Sara Moraczewska sty 04, 2024

W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak można leczyć dolegliwości cewki moczowej i pęcherza moczowego mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej.

Fizjoterapia urologiczna mężczyzn - Lublin i okolice Skuteczne leczenie problemów intymnych mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. tel: 690 403 304 Umów wizytę online

Jakie są objawy cewkowe i pęcherzowe?

Objawy cewkowe i pęcherzowe są następujące:

  • spowolniony, osłabiony, zwężony strumień moczu (czy to zwężenie cewki moczowej o tym poniżej)
  • przerywany strumień moczu
  • częstomocz dzienny – częste oddawanie moczu w dzień, zazwyczaj małymi porcjami (pollakisuria). Normą jest oddawanie moczu co 3-4 h przy regularnym spożywaniu płynów 2 L dziennie
  • częstomocz nocny – częste oddawanie moczu w nocy (nykturia). Normą jest oddawania moczu w nocy 1 raz albo wcale
  • nagląca potrzeba oddania moczu (parcie naglące na moczu) – sytuacja w której czujesz, że mocz zaraz poleci i bardzo trudno jest go powstrzymać. Objaw ten może przebiegać z epizodami nietrzymania moczu lub zazwyczaj bez
  • wrażenie nie opróżniania pęcherza i cewki moczowej do końca – wrażenie niedosikania
  • ból / dyskomfort w cewce moczowej (penisie) po oddaniu moczu
  • ból / dyskomfort w kroczu po oddaniu moczu
  • trudności z rozpoczęciem strumienia moczu – mikcją
  • konieczność wypierania /parcia na mocz aby się wysikać
  • pieczenie w cewce moczowej (penisie) – samoistne, w trakcie lub po oddaniu moczu
  • szczypanie w cewce moczowej (penisie) – samoistne lub po oddaniu moczu
  • uczucie jakby w cewce moczowej (penisie) nadal przepływała kropelka moczu – uczucie kropli na końcu cewki moczowej
  • pokapywanie po oddaniu moczu – kropla moczu wyciekająca po wyjściu z toalety
  • dyskomfort / ból w podbrzuszu lub pęcherzu

Czynnikami nasilającymi powyższe objawy cewkowe i pęcherzowe mogą być długotrwała pozycja siedząca, zimna temperatura (przewianie), przemarznięcie. Objawy mogą nasilać się też po aktywności seksualnej (seksie, masturbacji, wytrysku).

Czynnikami pomagającymi mogą być: ciepły prysznic, ogrzewanie, ponieważ to rozluźnia mięśnie.

Pęcherz nadreaktywny (overactive bladder, OAB)

Objawami pęcherza nadreaktywnego są: silna, nagła potrzeba oddania moczu (z epizodem nietrzymania moczu lub bez), częste oddawanie moczu w dzień i w nocy).

Czy mam zwężoną cewkę moczową, jeśli mam wąski strumień moczu? Czy kalibracja cewki moczowej jest konieczna aby poprawić jakość strumienia moczu?

Niekoniecznie, prawdziwe zwężenie cewki moczowej (zmniejszenie światła cewki moczowej), które wymagałoby kalibracji wychodzi w badaniu uretrografii czy uretroskopii. Natomiast, jeśli badania nie pokazują zwężenia cewki moczowej to mięśnie dna miednicy, którą są w nadmiernym napięciu mogą powodować zwężony strumień moczu.

Co może być przyczyną objawów związanych z oddawaniem moczu (mikcją)?

Objawy powyżej opisane urolog różnicuje z m.in.: zapaleniem pęcherza, zapaleniem prostaty, zwężeniem cewki moczowej w uretrografii. Jeśli w badaniach nie wychodzą nieprawidłowości np. bakterie to prawdopodobnie cierpisz na zespół napięciowy mięśni dna miednicy.

Fizjoterapia na nadmierne napięcie mięśni dna miednicy

Jak wygląda fizjoterapia na nadmierne napięcie dna miednicy – mięśni Kegla (mięśni wokół cewki moczowej i podtrzymujących pęcherz)?

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Więcej informacji znajdziesz w naszej ofercie: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na problemy z cewką moczową i pęcherzem mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między moszną a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w odbycie i przy nasadzie członka. Najczęstszym problemem jest to, że najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Nauka prawidłowego oddawania moczu (mikcji)

Niby każdy wie jak oddawać mocz, ale okazuje się, że jakość ruchu sikania ma duże znaczenie przy nawracających dolegliwościach pęcherza i cewki moczowej. Fizjoterapeuta uczy jaka jest najlepsza pozycja do oddawania moczu i w jaki sposób właściwie rozluźnić mięśnie, aby mocz mógł sam swobodnie opuścić pęcherz do końca, bez wypierania. Ważna jest też umiejętność odróżnienia parcia na mocz fałszywego (przy nie do końca wypełnionym pęcherzu) i właściwego przy pełnym pęcherzu.

Zalecenia

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Regularna aktywność fizyczna mnp. rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć mój problem z dolegliwością oddawania moczu?

Fizjoterapia na dolegliwości związane z oddawaniem moczu przynosi efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne, żeby ustalić plan terapii. Więcej informacji znajdziesz w cenniku gabinetu FizjoMore.

5/5 - (9 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska wrz 18, 2024
Biofeedback u mężczyzn – Lublin

Biofeedback u mężczyzn – Lublin

Biofeedback – skuteczny sposób na trening i ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) u mężczyzn. Mięśnie dna miednicy czasem są za słabe, aby np. utrzymać mocz przy wysiłku lub nadmiernie napięte (przemęczone) i dlatego nie są w stanie ...

więcej
Sara Moraczewska wrz 17, 2024
Leczenie pęcherza nadreaktywnego u mężczyzn fizjoterapią urologiczną

Leczenie pęcherza nadreaktywnego u mężczyzn fizjoterapią urologiczną

Fizjoterapia i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u mężczyzn. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytania: Czy każdy częstomocz i parcie naglące na mocz to podstawa do ...

więcej
Sara Moraczewska wrz 16, 2024
Leczenie nietrzymania moczu po prostatektomii i zabiegu TURP za pomocą fizjoterapii

Leczenie nietrzymania moczu po prostatektomii i zabiegu TURP za pomocą fizjoterapii

W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jaką metodę prostatektomii wybrać aby uniknąć nietrzymania moczu? Odpowiemy na pytanie, czy da się wyleczyć nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji (wzwodu) po prostektomii? Z tego poradnika dowiesz się, jak ...

więcej
Sara Moraczewska wrz 15, 2024
Szczelina, przetoka i ropień odbytu u mężczyzn. Leczenie fizjoterapią urologiczną

Szczelina, przetoka i ropień odbytu u mężczyzn. Leczenie fizjoterapią urologiczną

Fizjoterapią urologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia blizn po operacjach i zabiegach proktologicznych i dojścia do pełnej sprawności. Spis treści1 Jakie blizny po operacjach i zabiegach proktologicznych warto ...

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan