array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Biofeedback u kobiet – Lublin

Biofeedback u kobiet – Lublin

Biofeedback u kobiet – Lublin
Sara Moraczewska wrz 19, 2024

Biofeedback – skuteczny sposób na trening i ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) u kobiet. Mięśnie dna miednicy czasem są za słabe, aby np. utrzymać mocz przy wysiłku lub nadmiernie napięte (przemęczone) i dlatego nie są w stanie utrzymać moczu. Skąd mam wiedzieć jak jest u mnie?

Mięśnie dna miednicy i ich rola

Mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) to grupa mięśni znajdująca się w miednicy. Podtrzymują od spodu jamę brzuszną i wszystkie narządy znajdujące się w niej. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy, czyli trzymanie moczu, stolca i gazów. W przypadku nadmiernego napięcia mogą generować różne objawy.

Fizjoterapeutka Sara Moraczewska (Pawluk) specjalizuje się w Biofeedbacku u kobiet w Lublinie.

Terapia Biofeedback - Lublin i okolice Skuteczna terapia Biofeedback - rozwiązujemy problemy intymne kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Kiedy ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwicz mięśnie dna miednicy kiedy masz takie objawy jak:

  • objawy dysfunkcji mięśni dna miednicy u kobiet: nietrzymanie moczu, cewka moczowa i pęcherz, po operacjach ginekologicznych, obniżenie narządu rodnego, zapalenie układu moczowego, bolesne miesiączki i endometrioza, ból współżycia/pochwica/dyspareunia, ból sromu/vulvodynia, po operacjach ginekologicznych, po operacjach proktologicznych, kość ogonowa, zaparcia, hemoroidy, ciąża, poród i połóg, zespół przekrwienia biernego miednicy

Czy mam za słabe mięśnie dna miednicy?

Istnieją 2 główne przyczyny większości dolegliwości w dnie miednicy. Mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) mogą być za bardzo napięte (nadmierne napięcie) lub za słabo napięte (obniżone napięcie). Nie jest możliwe, aby na podstawie objawu określić czy Twoje mięśnie są za słabe czy nadmiernie napięte.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)?

Jeśli masz objawy dysfunkcji mięśni dna miednicy to Twój skurcz i rozluźnienie mięśni nie jest prawidłowe. Ćwiczenie w taki sposób jak pracowały do tej pory nie pozwoli wyjść z dolegliwości, ponieważ pracowały błędnie i to doprowadziło do powstania dolegliwości.

W wielkim skrócie jest to napinanie i rozluźnianie mięśni w pochwie i odbycie.

Aby prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy Kegla trzeba zadać sobie pytania.

Jak prawidłowo rozluźnić mięśnie dna miednicy po skurczu?

Nie tylko napinanie jest ważne, ale też rozluźnianie. Najczęstszy błąd przy ćwiczeniach to zapominanie o rozluźnieniu po skurczu. Aby wzmocnić mięśnie lub nauczyć je właściwej, wytrwałej pracy kluczowa jest nauka rozluźnienia mięśni krocza. Większość pacjentów napięciowych ma problem z właśnie z rozluźnieniem, a to wpływa na jakość napinania (skurczu). Pomocne są tutaj techniki oddechowe, praca z dotykiem swojego krocza i wizualizacje rozluźnienia nie tylko krocza, ale całego ciała.

Jak długo trzymać skurcz?

Zazwyczaj posługuje się 3 rodzajami ćwiczeń, w każdym z nich długość trzymania skurczu i jego natężenie jest różna. Rodzaj ćwiczeń dobieram w zależności od tego z czym mięśnie mają problem. A problemem mogą być parametry oceniane w skali PERFECT:

P (power) – siła maksymalnego skurczu mięśni dna miednicy
E (endurance) – wytrzymałość mierzona w sekundach (jak długo jesteś w stanie utrzymać maksymalny skurcz)
R (repetition) – ilość powtórzeń szybkich i silnych następujących po sobie
F (fast) – ilość powtórzeń szybkich następujących po sobie
E (elevation) – działanie warstwy głębokiej mięśni dna miednicy
C (cocontraction) – aktywacja mięśnia poprzecznego brzucha wraz z napinaniem mięśni dna miednicy, oraz brak napięcia pośladków, ud i innych partii ciała
T (timing) – aktywacja mięśni dna miednicy przed kaszlnięciem, kichnięciem

Ile razy dziennie ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Zależy z czym mają mięśnie problem w ocenie w skali PERFECT wspomnianej wyżej.

Dlaczego samodzielne ćwiczenia mięśni dna miednicy bez urofizjoterapeuty mogą być nieskuteczne?

Im większe problemy w dnie miednicy tym trudniej prawidłowo ćwiczyć te mięśnie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny (urofizjoterapeuta) bada mięśnie dna miednicy, aby określić przyczynę dolegliwości i zastosować odpowiednią terapię. Bardzo ważne jest, aby dobrać terapię indywidualnie.

Samodzielne ćwiczenia mięśni dna miednicy nie poprzedzone badaniem i indywidualnie dobranym treningiem mogą nie przynieść oczekiwanego efektu lub nawet zaszkodzić o czym przekonałam się w naszym gabinecie fizjoterapii w Lublinie. Dlatego z moimi pacjentami ćwiczę mięśnie dna miednicy przy pomocy Elektromiografu metodą biofeedback’u.

Czym jest Biofeedback mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)?

Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) oznacza terapię w której pacjent dostaje specjalną elektrodę (sondę) do ćwiczeń. Następnie urządzenie podłączone do sondy odbiera sygnał z pracy mięśni dna miednicy i pokazuje na ekranie jak one pracują.

Dzięki temu pacjent może zobaczyć jak wygląda praca jego mięśni i porównać to z tym jak powinna wyglądać prawidłowa praca mięśni dna miednicy.

Na zdjęciu prawidłowy i nieprawidłowy wykres:

mięśnie kegla prawidłowy i nieprawidłowy wykres

Następnym krokiem jest nauka prawidłowego skurczu i rozluźniania mięśni w postaci szybkich i wolnych skurczy z odpowiednio dobranym czasem skurczu i czasem rozluźnienia w zależności od deficytu jaki mają mięśnie.

Biofeedback ćwiczeń mięśni dna miednicy sprawia, że rehabilitacja przynosi szybszy efekt.

Na jakie choroby pomaga Biofeedback ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Objawy na które pomocny może być trening mięśni dna miednicy przy pomocy biofeedbacku to m.in nietrzymanie moczu, częstomocz, ból krocza, ból przy stosunku u kobiet, zaparcia, czy problemy z satysfakcją seksualną.

Więcej objawów opisuję tutaj:

  • objawy dysfunkcji mięśni dna miednicy u kobiet: nietrzymanie moczu, cewka moczowa i pęcherz, pęcherz nadreaktywny, obniżenie narządu rodnego, zapalenie układu moczowego, bolesne miesiączki i endometrioza, ból współżycia/pochwica/dyspareunia, ból sromu/vulvodynia, po operacjach ginekologicznych, po operacjach proktologicznych, kość ogonowa, zaparcia, hemoroidy, ciąża, poród i połóg, zespół biernego przekrwienia miednicy.

Leczenie za pomocą terapii Biofeedback w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

Opinie post

Inni czytali również:

Sara Moraczewska wrz 19, 2024
Szczelina, przetoka i ropień odbytu u kobiet – jak leczyć fizjoterapią?

Szczelina, przetoka i ropień odbytu u kobiet – jak leczyć fizjoterapią?

Fizjoterapią uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia blizn u kobiet po operacjach i zabiegach proktologicznych i dojścia do pełnej sprawności. Spis treści1 Jakie blizny po operacjach i zabiegach proktologicznych ...

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapią uroginekologiczną (urofizjoterapią) można leczyć nerwoból nerwu sromowego u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów u kobiet. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan