array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska kw. 19, 2024

Fizjoterapią uroginekologiczną (urofizjoterapią) można leczyć nerwoból nerwu sromowego u kobiet.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Czym jest neuralgia nerwu sromowego u kobiet?

Neuralgia nerwu sromowego inaczej zwana nerwobólem to uszkodzenie lub podrażnienie   nerwu sromowego na skutek:

  • nadmiernego naciągnięcia nerwu, napięcia np. w trakcie porodu, zaparć, przysiadów
  • ucisku doprowadzającego do niedokrwienia np. długie siedzenie, szczególnie na czymś twardym, jazda na rowerze, jazda konna
  • urazu/ operacji np. upadek, operacja dotyczące podbrzusza, krocza
  • podrażnienie nerwu z powodu np. przewlekłych infekcji rejonu pęcherza, pochwy, polekowe

Objawy neuralgii nerwu sromowego

Objawy neuralgii nerwu sromowego (zespołu Alcock’a) to ból, mrowienie, drętwienie, uczucie palenia, osłabienie siły mięśni dotyczące tkanek unerwianych przez ten nerw takich jak:

  • skórę krocza i narządów płciowych zewnętrznych: drętwienie krocza, wzmożona wrażliwość, swędzenie, przedsionka pochwy, łechtaczki
  • pęcherz i cewka moczowa: nietrzymanie moczu, częstomocz, częste parcie na mocz, trudności z rozpoczęciem strumienia moczu, oddawanie moczu w nocy więcej niż 1x
  • zwieracz zewnętrzny odbytu: nietrzymanie stolca, gazów, zaparcia
  • mięśnie i naczynia krwionośne biorące udział w seksualności: ból przy stosunku, trudność w osiągnięciu orgazmu, bolesny orgazm

Czynnikami nasilającymi powyższe objawy mogą być długotrwała pozycja siedząca, zimna temperatura (przewianie), przemarznięcie. Objawy mogą nasilać się też po aktywności seksualnej (seksie, masturbacji).

Czynnikami pomagającymi mogą być: ciepły prysznic, ogrzewanie, ponieważ to rozluźnia mięśnie oraz siedzenie na toalecie powoduje zniwelowanie ucisku na krocze.

Najczęstsze miejsca uwięźnięcia nerwu sromowego to:

  • rejon między więzadłem krzyżowo-kolcowym, więzadłem krzyżowo-guzowym w miednicy
  • w kanale Alcock’a w miednicy

Fizjoterapia w leczeniu neuralgii nerwu sromowego u kobiet

Fizjoterapia uroginekologiczna może wpłynąć na rozluźnienie tkanek (mięśni, więzadeł, powięzi) w miednicy, tak aby odbarczyć nerw sromowy, to znaczy zrobić więcej miejsca, przestrzeni, zniwelować ucisk nerwu. Metodami pracy urofizjoterapeuty w tym zakresie są:

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy nerwu sromowego. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na problem z neuralgią nerwu sromowego mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Urofizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. ). Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Nauka prawidłowego oddawania moczu (mikcji)

Niby każdy wie jak oddawać mocz, ale okazuje się, że jakość ruchu sikania ma duże znaczenie przy nawracających dolegliwościach cewki moczowej i pęcherza. Fizjoterapeuta uczy jaka jest najlepsza pozycja do oddawania moczu i w jaki sposób właściwie rozluźnić mięśnie, aby mocz mógł sam swobodnie opuścić pęcherz do końca, bez wypierania. Ważna jest też umiejętność odróżnienia parcia na mocz fałszywego (przy nie do końca wypełnionym pęcherzu) i właściwego przy pełnym pęcherzu.

Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca

Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy nerwobólu nerwu sromowego. Neuralgia nerwu sromowego może mieć różne objawy, jednym z nich jest trudność z rozluźnieniem mięśni krocza, w tym mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. W przypadku neuralgii nerwu sromowego mięśnie te mają zaburzone unerwienie i jest trudno o ich właściwą pracę podczas oddawania stolca. Wyciskanie zbyt dużą siłą stolca powoduje jeszcze większy wzrost ciśnienia w kroczu i jeszcze większą trudność z jego oddaniem. Natomiast w przypadku zaawansowanej neuralgii może dojść do problemów z osłabieniem funkcji zwieraczy czyli problem z utrzymaniem stolca, wtedy uczę pacjenta jak zaangażować skutecznie mięsień zwieracz odbytu.

Zalecenia fizjoteapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Regularna aktywność fizyczna np. rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć neuralgię nerwu sromowego u kobiet?

Urofizjoterapia na dolegliwości związane z neuralgią nerwu sromowego przynosi zauważalne efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Leczenie neuralgii nerwu sromowego u kobiet w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (10 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów u kobiet. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna ...

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Ból pachwiny i podbrzusza u kobiet – leczenie fizjoterapią

Ból pachwiny i podbrzusza u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia urologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia problemów lokalizujących się w pachwinie i podbrzuszu u kobiet.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan