array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska kw. 19, 2024

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów u kobiet. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jako leczenie nawracających hemoroidów / żylaków odbytu w Lublinie.

Jak objawiają się hemoroidy u kobiet?

Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (mięśni krocza) może objawiać się jako hemoroid (żylak odbytu) czyli ból przy odbycie, nasilający się po wypróżnieniu lub wysiłku. Ból ten nasila się również w momencie siadania i może powodować kłujący dyskomfort uniemożliwiający swobodne siedzenie.

Powyższe objawy mogą łączyć się również z innymi o których poczytasz tutaj:  nietrzymanie moczu, cewka moczowa i pęcherz, po operacjach ginekologicznych, obniżenie narządu rodnego, zapalenie układu moczowego, bolesne miesiączki i endometrioza,  ból współżycia/pochwica/dyspareunia, ból sromu/vulvodynia, po operacjach ginekologicznych, kość ogonowa, zaparcia, ciąża, poród i połóg

Jak leczyć hemoroidy u kobiet?

Jak zapobiegać, aby hemoroid nie pojawiał się? Trzeba zadać pytanie:

Dlaczego hemoroid się pojawia? Dlaczego maść lub czopek pomaga tylko na chwilę?

Hemoroidy to zastój krwi, która przypłynęła od serca w okolicę odbytu, aby odżywić tkanki i nie może z tego rejonu odpłynąć z powrotem do serca i płuc, aby wrócić do krwioobiegu. Ten zastój to obrzmienie tkanki powodujące ból. Dlatego przy nawracających hemoroidach maść lub czopek nie wyleczy problemu, ponieważ nie działa na przyczynę, jedynie pomoże zaleczyć problem na jakiś czas i na chwilę zmniejszy ból.

Dlaczego krew z żylaka odbytu nie może odpłynąć? Przyczyną jest niewydolny układ naczyń żylnych w okolicy odbytu. Powodem tej niewydolności może być nadmierne napięcie mięśni dna miednicy, więzadeł miednicy, zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej, podbrzuszu i kroczu np. na skutek niewłaściwego parcia w trakcie oddawania stolca. Urofizjoterapia pomaga odblokować przepływ krwi żylnej i umożliwić odpływ krwi z hemoroida, a tym samym zmniejszyć jego wielkość i odczucie bólu.

Fizjoterapia uroginekologiczna w leczeniu hemoroidów (żylaków odbytu)

Urofizjoterapia dysponuje kilkoma sposobami leczenia hemoroidów u kobiet:

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do odpływu krwi z żylaka do serca i płuc. Praca wisceralna (techniki rozluźniające jelita) na jamie brzusznej w przypadku hemoroidów jest kluczowa, tak aby nadmierne ciśnienie w jelitach nie powodowało zastoju krwi. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia podbrzusza i mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca

Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy hemoroidach. Wielu pacjentów mających hemoroidy ma problem z rozluźnieniem mięśni dna miednicy w tym mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. Jeśli mięśnie są w nawykowym nadmiernym napięciu trudno jest jest właściwie rozluźnić podczas oddawania stolca. Wyciskanie zbyt duża siłą stolca lub przesiadywanie na toalecie powoduje wzrost ciśnienia w kroczu i uniemożliwia odpłynięcie krwi żylnej i tworzy się żylak odbytu (hemoroid).

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na hemoroidy mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Urofizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę podbrzusza i miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna, za mała ilość przyjmowanych płynów). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc zwalczyć hemoroidy, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć hemoroidy u kobiet?

Fizjoterapia na hemoroidy zazwyczaj przynosi zauważalną poprawę po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Leczenie hemoroidów u kobiet w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (5 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapią uroginekologiczną (urofizjoterapią) można leczyć nerwoból nerwu sromowego u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna ...

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Ból pachwiny i podbrzusza u kobiet – leczenie fizjoterapią

Ból pachwiny i podbrzusza u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia urologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia problemów lokalizujących się w pachwinie i podbrzuszu u kobiet.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan