array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska kw. 19, 2024

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia zaparć i dolegliwości z nich związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Fizjoterapia urologiczna (urofizjoterapia) jako leczenie zaparć w Lublinie.

Objawy zaparć u kobiet

Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (mięśni krocza) u kobiet może objawiać się jako:

  • zaparcia
  • trudności z oddaniem stolca
  • nieregularne wypróżnienia
  • wypróżnienia rzadziej niż 1 raz dziennie

Zaparcie może być spowodowane różnymi czynnikami związanymi z jakością żywienia, zaburzeniami hormonalnymi, zmniejszoną aktywnością fizyczną, za małym nawodnieniem, stresem lub nadmiernie napiętymi mięśniami dna miednicy, które uniemożliwiają oddawanie stolca. Urofizjoterapia pomaga na tą ostatnią przyczynę.

Fizjoterapia urologiczna w leczeniu zaparć (trudności z oddaniem stolca)

Urofizjoterapia dysponuje kilkoma sposobami leczenia zaparć:

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Praca wisceralna (techniki rozluźniające jelita) na jamie brzusznej w przypadku zaparć jest kluczowa, tak aby nadmierne ciśnienie w jelitach nie powodowało zastoju pokarmu. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia podbrzusza i mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca

Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy zaparciach. Przede wszystkim najważniejsze jest zastosowanie właściwej pozycji ciała, z podnóżkiem. Wielu pacjentów mających zaparcia i w konsekwencji hemoroidy ma problem z rozluźnieniem mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. Zwieracz zewnętrzny odbytu to okrężny (pierścieniowy) mięsień odpowiadający za utrzymanie stolca w odbytnicy. Jego prawidłowe rozluźnienie jest konieczne, aby stolec swobodnie mógł opuścić odbytnice zachowując właściwą średnicę, bez przeciskania się przez małą dziurkę i kawałkowania (drobienia) stolca niezależnie od tego jak twardy jest w momencie wypróżnienia.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na zaparcia mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Urofizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna, za mała ilość przyjmowanych płynów). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc zwalczyć zaparcia, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć zaparcia u kobiet ?

Urofizjoterapia na zaparcia zazwyczaj przynosi zauważalną poprawę po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Leczenie zaparć u kobiet w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (12 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapią uroginekologiczną (urofizjoterapią) można leczyć nerwoból nerwu sromowego u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów u kobiet. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Ból pachwiny i podbrzusza u kobiet – leczenie fizjoterapią

Ból pachwiny i podbrzusza u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia urologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia problemów lokalizujących się w pachwinie i podbrzuszu u kobiet.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan