Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia zaparć i dolegliwości z nich związanych. Dowiedz się, jak leczyć zaparcia u osób starszych i młodych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę urologicznego.
Najczęstsze problemy z zaparciami
Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (mięśni krocza) u mężczyzn może objawiać się jako:
- zaparcia
- trudności z oddaniem stolca
- nieregularne wypróżnienia
- wypróżnienia rzadziej niż 1 raz dziennie
Fizjoterapia urologiczna mężczyzn - Lublin i okolice
Skuteczne leczenie problemów intymnych mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore.
tel: 690 403 304
Umów wizytę online
Fizjoterapia urologiczna jako leczenie zaparć w Lublinie.
Co powoduje zaparcia u mężczyzn?
Zaparcie może być spowodowane różnymi czynnikami związanymi z jakością żywienia, zaburzeniami hormonalnymi, zmniejszoną aktywnością fizyczną, za małym nawodnieniem, stresem lub nadmiernie napiętymi mięśniami dna miednicy, które uniemożliwiają oddawanie stolca. Fizjoterapia pomaga na tą ostatnią przyczynę.
Fizjoterapia urologiczna w leczeniu zaparć
Fizjoterapia dysponuje kilkoma sposobami leczenia zaparć:
1. Terapia manualna
Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Praca wisceralna (techniki rozluźniające jelita) na jamie brzusznej w przypadku zaparć jest kluczowa, tak aby nadmierne ciśnienie w jelitach nie powodowało zastoju pokarmu. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia podbrzusza i mięśni krocza.
Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin
2. Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca
Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy zaparciach. Wielu pacjentów mających zaparcia i w konsekwencji hemoroidy ma problem z rozluźnieniem mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. Zwieracz zewnętrzny odbytu to okrężny (pierścieniowy) mięsień odpowiadający za utrzymanie stolca w odbytnicy. Jego prawidłowe rozluźnienie jest konieczne, aby stolec swobodnie mógł opuścić odbytnice zachowując właściwą średnicę, bez przeciskania się przez małą dziurkę i kawałkowania (drobienia) stolca niezależnie od tego jak twardy jest w momencie wypróżnienia.
3. Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)
Na zaparcia mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między moszną a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w odbycie i przy nasadzie członka. Najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.
4. Zalecenia fizjoterapeuty
Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna, za mała ilość przyjmowanych płynów). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc zwalczyć zaparcia, co też często polecam pacjentom.
Ile terapii trzeba żeby wyleczyć mój problem z zaparciami?
Fizjoterapia na zaparcia zazwyczaj przynosi zauważalną poprawę po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne, żeby ustalić plan terapii.
Leczenie zaparć w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.