array(1) { ["cookie"]=> string(1) "1" }
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne mężczyzn > Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?
Sara Moraczewska lut 01, 2024

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę.

Objawy hemoroidów

Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (mięśni krocza) u mężczyzn może objawiać się jako hemoroid (żylak odbytu) czyli ból przy odbycie, nasilający się po wypróżnieniu lub wysiłku. Ból ten nasila się również w momencie siadania i może powodować kłujący dyskomfort uniemożliwiający swobodne siedzenie.

Fizjoterapia urologiczna mężczyzn - Lublin i okolice Skuteczne leczenie problemów intymnych mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. tel: 690 403 304 Umów wizytę online

Fizjoterapia urologiczna jako leczenie nawracających hemoroidów / żylaków odbytu w Lublinie.

Hemoroidy – jak leczyć?

Jak zapobiegać, aby hemoroid nie pojawiał się? Trzeba zadać pytanie:

Dlaczego hemoroid się pojawia? Dlaczego maść lub czopek pomaga tylko na chwilę?

Hemoroidy to zastój krwi, która przypłynęła od serca w okolicę odbytu aby odżywić tkanki i nie może z tego rejonu odpłynąć z powrotem do serca i płuc, aby wrócić do krwioobiegu. Ten zastój to obrzmienie tkanki powodujące ból. Dlatego przy nawracających hemoroidach maść lub czopek nie wyleczy problemu, ponieważ nie działa na przyczynę, jedynie pomoże zaleczyć problem na jakiś czas i na chwilę zmniejszy ból.

Dlaczego krew z żylaka odbytu nie może odpłynąć?

Przyczyną jest niewydolny układ naczyń żylnych w okolicy odbytu. Powodem tej niewydolności może być nadmierne napięcie mięśni dna miednicy, więzadeł miednicy, zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej, podbrzuszu i kroczu np. na skutek niewłaściwego parcia w trakcie oddawania stolca. Fizjoterapia pomaga odblokować przepływ krwi żylnej i umożliwić odpływ krwi z hemoroidu, a tym samym zmniejszyć jego wielkość i odczucie bólu.

Fizjoterapia urologiczna w leczeniu hemoroidów (żylaków odbytu)

Fizjoterapia dysponuje kilkoma sposobami leczenia hemoroidów:

1. Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do odpływu krwi z hemoroida do serca i płuc. Praca wisceralna (techniki rozluźniające jelita) na jamie brzusznej w przypadku hemoroidów jest kluczowa, tak aby nadmierne ciśnienie w jelitach nie powodowało zastoju krwi. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia podbrzusza i mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

2. Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca

Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy hemoroidach. Wielu pacjentów mających hemoroidy ma problem z rozluźnieniem mięśni dna miednicy w tym mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. Jeśli mięśnie są w nawykowym nadmiernym napięciu trudno jest jest właściwie rozluźnić podczas oddawania stolca. Wyciskanie zbyt duża siłą stolca lub przesiadywanie na toalecie powoduje wzrost ciśnienia w kroczu i uniemożliwia odpłynięcie krwi żylnej i tworzy się żylak odbytu (hemoroid).

3. Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na hemoroidy mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między moszną a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w odbycie i przy nasadzie członka. Najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

4. Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę podbrzusza i miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna, za mała ilość przyjmowanych płynów). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc zwalczyć hemoroidy, co też często polecam pacjentom.

Jak długo leczy się hemoroidy – ile terapii trzeba?

Fizjoterapia na hemoroidy zazwyczaj przynosi zauważalną poprawę po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Leczenie hemoroidów w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

4.9/5 - (14 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska lut 01, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią

W dzisiejszym artykule opowiemy, czym jest neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn? Jak wygląda leczenie neuralgii za pomocą nieinwazyjnej fizjoterapii urologicznej?

więcej
Sara Moraczewska lut 01, 2024
Jak leczyć zaparcia u młodych i starszych mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć zaparcia u młodych i starszych mężczyzn fizjoterapią?

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna jest ...

więcej
Sara Moraczewska sty 29, 2024
Ból odbytu – jak leczyć fizjoterapią?

Ból odbytu – jak leczyć fizjoterapią?

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu odbytu i dolegliwości z nich związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie bólu odbytu wykonane przez fizjoterapeutę.

więcej
Sara Moraczewska sty 29, 2024
Boląca pachwina i podbrzusze – leczenie fizjoterapią urologiczną

Boląca pachwina i podbrzusze – leczenie fizjoterapią urologiczną

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu zlokalizowanego w pachwinie czy podbrzuszu. W tym poradniku podpowiemy, kiedy nasila się ból pachwiny u mężczyzn i jak taki ból leczyć z pomocą fizjoterapii.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan