array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne mężczyzn > Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn fizjoterapią urologiczną

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn fizjoterapią urologiczną

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn fizjoterapią urologiczną
Sara Moraczewska sty 08, 2024

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) oznacza niekontrolowany wypływ moczu (kropla, kilka kropel lub więcej) z cewki moczowej.

Uwaga! Jeśli po oddaniu moczu, zakładasz bieliznę i jeszcze jakaś kropla poleci to nie jest nietrzymanie moczu tylko problem cewki moczowej i pęcherza o którym piszę w artykule pt: jak leczyć pęcherz i cewkę moczową u mężczyzn fizjoterapią urologiczną?

Kiedy u mężczyzn dochodzi do problemów nietrzymania moczu?

U mężczyzn do epizodów nietrzymania moczu najczęściej dochodzi na skutek podeszłego wieku lub po operacji nowotworów prostaty czy przerostu prostaty.

Najczęściej spotykanymi zabiegami/operacjami na prostatę są:

  • prostatektomia – wycięcie prostaty
  • zabieg TURP – przezcewkowa elektroresekcja gruczolaka prostaty

W gabinecie FizjoMore Lublin leczymy nietrzymanie moczu u mężczyzn niezależnie od przyczyny jego występowania.

Fizjoterapia urologiczna mężczyzn - Lublin i okolice Skuteczne leczenie problemów intymnych mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. tel: 690 403 304 Umów wizytę online

Jak działa fizjoterapia urologiczna na nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Fizjoterapia urologiczna dysponuje kilkoma sposobami leczenia nietrzymania moczu:

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Mobilizacja blizny po wycięciu prostaty i blizn na brzuchu, aby zapewnić odpowiednią ruchomość tkanek i wspomóc pracę pęcherza i cewki moczowej.

Więcej w ofercie: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) w tym zwieracz zewnętrznego cewki moczowej

Leczeniem na nietrzymanie moczu u mężczyzn są ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między moszną a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza.

W trakcie terapii uczę jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w odbycie i przy nasadzie członka. Najtrudniej pacjentom jest zazwyczaj rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną ich nieprawidłowej pracy mięśni. Wcale nie chodzi o to, żeby je tylko napinać w każdej możliwej sytuacji! Nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy przekłada się na nietrzymanie moczu.

Są 2 główne mięśnie odpowiadające za świadome zatrzymanie moczu w pęcherzu: mięsień zwieracz wewnętrzny cewki moczowej i mięsień zwieracz zewnętrzny cewki moczowej. W trakcie operacji prostatektomii czy zabiegu TURP mięsień zwieracz wewnętrzny cewki moczowej zostaje całkowicie wycięty lub uszkodzony. Pozostaje tylko zwieracz zewnętrzny, który musi powstrzymać mocz przed wyciekiem. Jest on unerwiony somatycznie, co oznacza, że można go świadomie ćwiczyć, poprawiać siłę, ale przede wszystkim wytrwałość.

Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Zatem ćwiczenia mięśni dna miednicy (w tym zwieracza zewnętrznego cewki moczowej) są sposobem na nietrzymanie moczu po prostatektomii i zabiegu TURP.

Zalecenia fizjoterapeuty urologicznego

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam obowiązkowo ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu i mobiliazcję blizn na brzuchu.

Kiedy rozpocząć fizjoterapię/rehabilitację po prostatektomii?

  1. Najlepiej przed operacją, aby przygotować mięśnie dna miednicy i cały kompleks miednicy do trudnego zabiegu, który zaraz je czeka. Wtedy szansa na szybszy powrót do trzymania moczu i erekcji zdecydowanie się zwiększa.
  2. Niezwłocznie po operacji (po 2 tygodniach), nawet jeśli zauważasz, że z każdym dniem czy tygodniem trzymanie moczu się poprawia, ten progres może się w którymś momencie zatrzymać. Przez kilka tygodni po operacji organizm przechodzi przez ważne i kluczowe dla przyszłego trzymania moczu procesy gojenia. Im szybciej zaczniesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy (Kegla) i mobilizację blizny pooperacyjnej na brzuchu (nawet te małe po laparoskopii) tym większa szansa na trwały powrót do zdrowia.

Jeśli pacjent zgłasza się na fizjoterapię po kilku miesiącach po operacji efektywność rehabilitacji zdecydowanie spada i czas poświęcony na fizjoterapię wydłuża się. Leczenie nietrzymania moczu w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (3 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska lut 01, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią

W dzisiejszym artykule opowiemy, czym jest neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn? Jak wygląda leczenie neuralgii za pomocą nieinwazyjnej fizjoterapii urologicznej?

więcej
Sara Moraczewska lut 01, 2024
Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę.

więcej
Sara Moraczewska lut 01, 2024
Jak leczyć zaparcia u młodych i starszych mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć zaparcia u młodych i starszych mężczyzn fizjoterapią?

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna jest ...

więcej
Sara Moraczewska sty 29, 2024
Ból odbytu – jak leczyć fizjoterapią?

Ból odbytu – jak leczyć fizjoterapią?

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu odbytu i dolegliwości z nich związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie bólu odbytu wykonane przez fizjoterapeutę.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan