array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne mężczyzn > Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska lut 01, 2024

W dzisiejszym artykule opowiemy, czym jest neuralgia nerwu sromowego u mężczyzn? Jak wygląda leczenie neuralgii za pomocą nieinwazyjnej fizjoterapii urologicznej?

Czym jest neuralgia nerwu sromowego?

Neuralgia nerwu sromowego inaczej zwana nerwobólem to uszkodzenie lub podrażnienie nerwu sromowego na skutek:

  • nadmiernego naciągnięcia nerwu, napięcia np. zaparć, trudności w oddaniu stolca, przysiadów
  • ucisku doprowadzającego do niedokrwienia np. długie siedzenie, szczególnie na czymś twardym, jazda na rowerze, jazda konna
  • urazu/ operacji np. upadek, operacja dotyczące podbrzusza, krocza
  • podrażnienie nerwu z powodu np. przewlekłych infekcji rejonu pęcherza, prostaty, polekowe
Fizjoterapia urologiczna mężczyzn - Lublin i okolice Skuteczne leczenie problemów intymnych mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. tel: 690 403 304 Umów wizytę online

Fizjoterapią urologiczną można leczyć nerwoból nerwu sromowego.

Neuralgia nerwu sromowego – objawy

Objawy neuralgii nerwu sromowego (zespołu Alcock’a) to ból, mrowienie, drętwienie, uczucie palenia, osłabienie siły mięśni dotyczące tkanek unerwianych przez ten nerw takich jak:

  • skórę krocza i narządów płciowych zewnętrznych: wzmożona wrażliwość, swędzenie, drętwienie krocza, moszny od tyłu
  • pęcherz i cewka moczowa: nietrzymanie moczu, częstomocz, częste parcie na mocz, trudności z rozpoczęciem strumienia moczu, oddawanie moczu w nocy więcej niż 1x
  • zwieracz zewnętrzny odbytu: nietrzymanie stolca, gazów, zaparcia
  • mięśnie i naczynia krwionośne biorące udział w seksualności: trudność w osiągnięciu erekcji, utrzymaniu jej, trudność w osiągnięciu orgazmy (wytrysku), bolesny orgazm

Co nasila objawy neuralgii nerwu sromowego?

Czynnikami nasilającymi powyższe objawy mogą być długotrwała pozycja siedząca, zimna temperatura (przewianie), przemarznięcie. Objawy mogą nasilać się też po aktywności seksualnej (seksie, masturbacji).

Czynnikami pomagającymi mogą być: ciepły prysznic, nagrzewanie, ponieważ to rozluźnia mięśnie oraz siedzenie na toalecie powodujące zniwelowanie ucisku na kroczę.

przebieg nerwu sromowego

Najczęstsze miejsca uwięźnięcia nerwu sromowego to:

  • rejon między więzadłem krzyżowo-kolcowym, więzadłem krzyżowo-guzowym w miednicy
  • w kanale Alcock’a w miednicy

Jak leczyć neuralgię nerwu sromowego u mężczyzn?

Fizjoterapia uroginekologiczna może wpłynąć na rozluźnienie tkanek (mięśni, więzadeł, powięzi) w miednicy, tak aby odbarczyć nerw sromowy, to znaczy zrobić więcej miejsca, przestrzeni, zniwelować ucisk nerwu. Metodami pracy fizjoterapeuty w tym zakresie są:

1. Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy nerwu sromowego. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

2. Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na problemy z neuralgią nerwu sromowego mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między moszną a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w odbycie i przy nasadzie członka. Najczęstszym problemem jest to, że najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

3. Nauka prawidłowego oddawania moczu (mikcji)

Niby każdy wie jak oddawać mocz, ale okazuje się, że jakość ruchu sikania ma duże znaczenie przy neuralgii nerwu sromowego. Fizjoterapeuta uczy jaka jest najlepsza pozycja do oddawania moczu i w jaki sposób właściwie rozluźnić mięśnie, aby mocz mógł sam swobodnie opuścić pęcherz do końca, bez wypierania. Ważna jest też umiejętność odróżnienia parcia na mocz fałszywego (przy nie do końca wypełnionym pęcherzu) i właściwego przy pełnym pęcherzu.

4. Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca

Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy nerwobólu nerwu sromowego. Neuralgia nerwu sromowego może mieć różne objawy, jednym z nich jest trudność z rozluźnieniem mięśni krocza, w tym mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. W przypadku neuralgii nerwu sromowego mięśnie te mają zaburzone unerwienie i jest trudno o ich właściwą pracę podczas oddawania stolca. Wyciskanie zbyt dużą siłą stolca powoduje jeszcze większy wzrost ciśnienia w kroczu i jeszcze większą trudność z jego oddaniem. Natomiast w przypadku zaawansowanej neuralgii może dojść do problemów z osłabieniem funkcji zwieraczy czyli problem z utrzymaniem stolca, wtedy uczę pacjenta jak zaangażować skutecznie mięsień zwieracz odbytu.

5. Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Regularna aktywność fizyczna np. rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć neuralgię nerwu sromowego?

Fizjoterapia na dolegliwości związane z neuralgią nerwu sromowego przynosi zauważalne efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Leczenie neuralgii nerwu sromowego (nerwobólu) w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (3 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska lut 01, 2024
Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć hemoroidy u mężczyzn fizjoterapią?

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę.

więcej
Sara Moraczewska lut 01, 2024
Jak leczyć zaparcia u młodych i starszych mężczyzn fizjoterapią?

Jak leczyć zaparcia u młodych i starszych mężczyzn fizjoterapią?

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna jest ...

więcej
Sara Moraczewska sty 29, 2024
Ból odbytu – jak leczyć fizjoterapią?

Ból odbytu – jak leczyć fizjoterapią?

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu odbytu i dolegliwości z nich związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie bólu odbytu wykonane przez fizjoterapeutę.

więcej
Sara Moraczewska sty 29, 2024
Boląca pachwina i podbrzusze – leczenie fizjoterapią urologiczną

Boląca pachwina i podbrzusze – leczenie fizjoterapią urologiczną

Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu zlokalizowanego w pachwinie czy podbrzuszu. W tym poradniku podpowiemy, kiedy nasila się ból pachwiny u mężczyzn i jak taki ból leczyć z pomocą fizjoterapii.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan