array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią

Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią

Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska mar 08, 2024

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu kości ogonowej (guzicznej) czyli kokcygodynii i dolegliwości z tym związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie bólu w okolicy kości ogonowej wykonane przez fizjoterapeutę.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jako leczenie bólu kości ogonowej (kokcygodynii) w Lublinie.

Objawy nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy

Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (mięśni krocza) może objawiać się jako:

  • ból kości ogonowej (guzicznej)
  • dyskomfort kości ogonowej (guzicznej)
  • uczucie napierania na kość ogonową (guziczną)
  • ból w szparze pośladkowej (między pośladkami)
  • ból na końcu kręgosłupa

Ból kości ogonowej (kokcygodynia) może występować po urazie (np. upadku na pośladki, stłuczeniu pośladków, kości krzyżowej, upadku na bok biodra lub nadzianiu na jakiś przedmiot kroczem). Może dojść do złamania, zwichnięcia kości ogonowej, wtedy wymagane jest w pierwszej kolejności nastawienie kości przez lekarza. Najczęściej jednak dochodzi do stłuczenia kości ogonowej i tkanek wokół niej, wtedy nie wymaga to nastawienia.

Ból kości ogonowej nie zawsze jest spowodowany urazem, może wystąpić samoistnie, zazwyczaj wtedy zaczyna się od delikatnego dyskomfortu i narasta z czasem.

Ból kości ogonowej przy siedzeniu

Ból kości ogonowej może występować z różnym nasileniem w ciągu dnia, zazwyczaj nasila się przy długotrwałym siedzeniu, szczególnie na twardej powierzchni, ustępuje lub zmniejsza się gdy się rozruszasz. Siedzenie powoduje ucisk na mięśnie krocza. Ból kości ogonowej szczególnie nasila się podczas jazdy samochodem. Im dłużej siedzisz, tym dłużej Twoje mięśnie dna miednicy (mięśnie w kroczu) narażone są na bezruch i niedotlenienie w konsekwencji czego, może pojawić się ból, dyskomfort. Wpływ na ból może mieć też fakt spożycia alkoholu lub niska temperatura (przewianie).

Czasem jednak ból kości ogonowej (guzicznej) wzmaga się po wysiłku, treningu, po ćwiczeniach (szczególnie ćwiczeniach z obciążeniem lub po aktywności seksualnej (seksie lub masturbacji).

Fizjoterapia urologiczna w leczeniu bólu kości ogonowej (guzicznej)

Jeśli przyczyną bólu jest uraz i ból od razu jest bardzo duży, utrzymujący się kilka dni, należy zastosować odpoczynek i pozwolić tkankom na zagojenie się. Natomiast jak tylko ból zaczyna powoli maleć (np. po dniu czy kilku dniach) warto jak najszybciej zgłosić się na fizjoterapię. Rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, więzadeł, powięzi miednicy będzie kluczowym elementem prowadzącym do szybszego powrotu do zdrowia.

Jeśli nie było urazu a czujesz ból kości ogonowej najczęściej o zmiennym natężeniu to znaczy, że Twoje mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) prawdopodobnie są w nadmiernym napięciu w podobnym stopniu jak po urazie i również warto spróbować fizjoterapii.

Urofizjoterapia dysponuje kilkoma sposobami leczenia bólu kości ogonowej:

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na bóle kości ogonowej mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Urofizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Przy objawach bólowych w kości ogonowej najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc zwalczyć ból kości ogonowej, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć ból w okolicy kości ogonowej?

Zależy jak długo trwa problem, jeśli od urazu kości ogonowej minął krótki czas to już po pierwszej terapii możesz poczuć ulgę. Natomiast przy bólu kości ogonowej, która trwa długo i nie był spowodowany urazem efekty są zazwyczaj po kilku tygodniach, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Nowoczesne leczenie bólu kości ogonowej w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (6 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapią uroginekologiczną (urofizjoterapią) można leczyć nerwoból nerwu sromowego u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów u kobiet. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna ...

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan