Fizjoterapia urologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia problemów z seksem, erekcją (ang. erectile dysfunction, ED), wzwodem i potencją. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę.
Problemy z seksem – kiedy należy się udać do fizjoterapeuty urologa?
Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (mięśni krocza) u mężczyzn może objawiać się jako:
- niepełny wzwód (erekcja)
- bolesny wzwód (erekcja)
- bolesny orgazm i wytrysk nasienia
- trudność z utrzymaniem erekcji (wzwodu)
- trudności z orgazmem / wytryskiem
- ból członka podczas stosunku
- ból/napięcie w członku (penisie) po wytrysku
- przedwczesny orgazm i wytrysk
- pogorszenie sztywności członka
- wytrysk wsteczny
- długo utrzymujące się obrzmienie członka po wytrysku
- gorsze odczucia seksualne
- hard flaccid – nagłe skrócenie, stwardnienie i ból członka
Fizjoterapia urologiczna mężczyzn - Lublin i okolice
Skuteczne leczenie problemów intymnych mężczyzn za pomocą fizjoterapii urologicznej. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore.
tel: 690 403 304
Umów wizytę online
Jak działa erekcja (wzwód)? Fizjologia potencji
Za erekcję odpowiedzialne są ciała jamiste w członku, które wypełniają się krwią i członek staje się twardy.
Jak dochodzi do ich wypełnienia? Za erekcję odpowiada układ nerwowy autonomiczny.
Mamy 2 części autonomicznego układu nerwowego: współczulną i przywspółczulną. W stanie spoczynku prącia układ współczulny jest w przewadze nad przywspółczulnym. W trakcie podniecenia układ nerwowy przywspółczulny przejmuje kontrolę nad współczulnym i doprowadza do rozluźnienia mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych co umożliwia napłynięcie krwi do prącia. W trakcie orgazmu układ współczulny na chwilę przejmuje kontrolę, aby doprowadzić do skurczu mięśni wypychających ejakulat.
Nawet jeśli układ nerwowy autonomiczny (współczulny i przywspółczulny) działa prawidłowo krew do członka niekoniecznie może swobodnie przepłynąć.
Co może zaburzać to dokrwienie członka?
Wszystkie tkanki będące pomiędzy sercem a członkiem, które poprzez swoje nadmierne napięcie (zwiększone ciśnienie) uniemożliwiają swobodny przepływ krwi w górę i w dół, od i do członka.
Jakie to tkanki?
Mięśnie dna miednicy, więzadła miednicy, powięź kręgosłupa, napięcia powłok jamy brzusznej.
Co może być przyczyną zaburzeń erekcji?
Przyczyną zaburzeń erekcji mogą być:
- Nadmierne napięcie mięśni dna miednicy (Kegla) w tym tkanek pomiędzy sercem a członka niepozwalające na swobodne napłynięcie i odpłynięcie krwi w trakcie aktywności seksualnej czyli wypełnienie ciał jamistych członka.
- Uraz w rejonie: podbrzusza, krocza, kości ogonowej
- Choroby takie jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie
- Stres, depresja i zaburzenia lękowe
- Zła dieta i problemy jamy brzusznej
- Zaburzenia hormonalne – np. choroby przysadki, tarczycy, wydzielania kortyzolu
- Farmakoterapia – np. antydepresanty, leki na nadciśnienie, narkotyki
- Neurogenne
- Anatomiczne i morfologiczne – np. spodziectwo, stulejka
Na przyczynę nr. 1 i 2 fizjoterapia przynosi dużą poprawę. Opisuję to poniżej.
Trzy kolejne przyczyny można pośrednio wspomóc fizjoterapią zastosowując:
- na przyczynę nr. 3 – techniki fizjoterapeutyczne na poprawienie ukrwienia rejonu miednicy (szczegóły poniżej)
- na przyczynę nr. 4 – techniki fizjoterapeutyczne na zrównoważenie pracy autonomicznego układu nerwowego (szczegóły poniżej)
- na przyczynę nr. 5 – techniki fizjoterapeutyczne na unormowanie napięć i wspomaganie pracy narządów pracy jamy brzusznej
Jak fizjoterapią leczyć problem z erekcją (wzwodem) i potencją?
Terapia manualna i ćwiczenia mięśni dna miednicy (nauka rozluźniania krocza) to sposób na rozluźnienie nadmiernego napięcia mięśni krocza i podbrzusza, tak aby krew mogła przepłynąć do i od członka.
Fizjoterapia dysponuje kilkoma sposobami leczenia problemów z erekcją:
1. Terapia manualna
Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy, powłok brzusznych i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy, a co za tym idzie erekcji. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne zrównoważenie układu nerwowego autonomicznego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza i wdrożył prawidłowe wypełnienie ciał jamistych prącia krwią.
2. Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)
Na problemy z erekcją (wzwodem) lub potencją mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między moszną a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w odbycie i przy nasadzie członka. Zazwyczaj najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.
3. Zalecenia
Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (stres, przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc zwalczyć ból krocza, co też często polecam pacjentom.
Ile terapii trzeba żeby wyleczyć problem ze wzwodem, erekcją i potencją?
Fizjoterapia na problemy z erekcją przynosi zauważalne efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne, żeby ustalić plan terapii. Leczenie problemów ze wzwodem, erekcją i potencją w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.