array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Zapalenie układu moczowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zapalenie układu moczowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zapalenie układu moczowego u kobiet – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska lut 22, 2024

Fizjoterapią uroginekologiczną można leczyć dolegliwości mające objawy zapalenia pęcherza w sytuacji gdy zapalenia (bakterii w moczu) nie ma.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Zapalenia pęcherza moczowego – objawy

Zazwyczaj przy bakteryjnym zapaleniu pęcherza objawy są mocno dotkliwe i trwają w sposób ciągły. Jeśli objawy są przewlekłe, ale mają różne nasilenie w ciągu dnia lub okresy remisji (bezobjawowe), a w posiewie moczu nie wychodzi bakteria to znaczy, że prawdopodobnie mamy do czynienia z nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy, więzadeł miednicy, pęcherza. Zwiększone napięcie w rejonie podbrzusza może dawać identyczne objawy jak zapalenie wywołane bakterią.

Wtedy antybiotyk czy furagina nie pomoże wyleczyć trwale objawów.

Objawy niebakteryjnego zapalenia pęcherza:

 • dyskomfort / ból w podbrzuszu lub pęcherzu
 • pieczenie w cewce moczowej – samoistne, w trakcie lub po oddaniu moczu
 • szczypanie w cewce moczowej – samoistne lub po oddaniu moczu
 • częstomocz dzienny – częste oddawanie moczu w dzień, zazwyczaj małymi porcjami (pollakisuria). Normą jest oddawanie moczu co 3-4 h przy regularnym spożywaniu płynów 2 L dziennie
 • częstomocz nocny – częste oddawanie moczu w nocy (nykturia). Normą jest oddawania moczu w nocy 1 raz albo wcale
 • nagląca potrzeba oddania moczu (parcie naglące na moczu) – sytuacja w której czujesz, że mocz zaraz poleci i bardzo trudno jest go powstrzymać. Objaw ten może przebiegać z epizodami nietrzymania moczu lub zazwyczaj bez
 • spowolniony, osłabiony, zwężony strumień moczu
 • przerywany strumień moczu
 • wrażenie nie opróżniania pęcherza i cewki moczowej do końca – wrażenie niedosikania
 • ból, dyskomfort w cewce moczowej po oddaniu moczu
 • ból, dyskomfort w podbrzuszu po oddaniu moczu
 • trudności z rozpoczęciem strumienia moczu – mikcją
 • konieczność wypierania, parcia na mocz aby się wysikać
 • uczucie jakby w cewce moczowej nadal przepływała kropelka moczu – uczucie kropli na końcu cewki moczowej
 • pokapywanie po oddaniu moczu – kropla moczu wyciekająca po wyjściu z toalety

Czynnikami nasilającymi powyższe objawy zapalenia pęcherza mogą być długotrwała pozycja siedząca, zimna temperatura (przewianie), przemarznięcie. Objawy  mogą nasilać się też po aktywności seksualnej (seksie, mastrurbacji).

Czynnikami pomagającymi mogą być: ciepły prysznic, ogrzewanie, ponieważ to rozluźnia mięśnie.

Pęcherz nadreaktywny (overactive bladder, OAB)

Objawami pęcherza nadreaktywnego są: silna, nagła potrzeba oddania moczu (z epizodem nietrzymania moczu lub bez), częste oddawanie moczu w dzień i w nocy).

Co może być przyczyną objawów związanych z oddawaniem moczu (mikcją)?

Objawy powyżej opisane urolog różnicuje z m.in.: zapaleniem pęcherza. Jeśli w posiewie moczu nie wychodzą nieprawidłowości np. bakterie to prawdopodobnie cierpisz na zespół napięciowy mięśni dna miednicy powodujący identyczne objawy.

Fizjoterapia na nadmierne napięcie mięśni dna miednicy

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na problemy z częstymi zapaleniami układu moczowego mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Najczęstszym problemem jest to, że najtrudniej pacjentom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Nauka prawidłowego oddawania moczu (mikcji)

Niby każdy wie jak oddawać mocz, ale okazuje się, że jakość ruchu sikania ma duże znaczenie przy nawracających dolegliwościach pęcherza. Fizjoterapeuta uczy jaka jest najlepsza pozycja do oddawania moczu i w jaki sposób właściwie rozluźnić mięśnie, aby mocz mógł sam swobodnie opuścić pęcherz do końca, bez wypierania. Ważna jest też umiejętność odróżnienia parcia na mocz fałszywego (przy nie do końca wypełnionym pęcherzu) i właściwego przy pełnym pęcherzu.

Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Regularna aktywność fizyczna np. rozciąganie na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć zapalenie układu moczowego u kobiet?

Fizjoterapia na dolegliwości związane z częstymi zapaleniami pęcherza przynosi zauważalne efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Leczenie problemu zapalenia układu moczowego u kobiet w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (19 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska mar 08, 2024
Obniżenie narządów rodnych – leczenie fizjoterapią

Obniżenie narządów rodnych – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia obniżenia narządu rodnego. Ćwiczenia mięśni dna miednicy na obniżenie narządu rodnego są alternatywą dla inwazyjnych metod operacyjnych.

więcej
Sara Moraczewska mar 08, 2024
Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią

Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu kości ogonowej (guzicznej) czyli kokcygodynii i dolegliwości z tym związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie bólu w okolicy kości ogonowej wykonane ...

więcej
Sara Moraczewska mar 04, 2024
Blizny po operacjach ginekologicznych – leczenie fizjoterapią

Blizny po operacjach ginekologicznych – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia blizn po operacjach ginekologicznych i dojścia do pełnej sprawności.

więcej
Sara Moraczewska mar 04, 2024
Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią

Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia vulvodynii i vestibulodynii.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan