array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Nowoczesne leczenie endometriozy i bolesnych miesiączek fizjoterapią

Nowoczesne leczenie endometriozy i bolesnych miesiączek fizjoterapią

Nowoczesne leczenie endometriozy i bolesnych miesiączek fizjoterapią
Sara Moraczewska lut 22, 2024

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bardzo bolesnych miesiączek i endometriozy.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Objawy bardzo bolesnej miesiączki i endometriozy

Najważniejsze objawy i dolegliwości bólowe:

  • ból podbrzusza, pleców, krocza w trakcie miesiączki
  • ból podbrzusza, pleców, krocza w przed lub po miesiączce
  • ból owulacyjny
  • ból w trakcie oddawania moczu lub stolca
  • objawy jelitowe: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcie
  • ból na wejściu do pochwy w trakcie stosunku z penetracją
  • ból podbrzusza, głęboko w trakcie stosunku z penetracją

Co może być przyczyną objawów związanych z bolesnymi miesiączkami (menstruacją)?

Niezależnie od tego czy bolesna miesiączka jest samoistna czy wywołany endometriozą ból jest prawdopodobnie związany z zespołem napięciowym mięśni dna miednicy, więzadeł miednicy i całej jamy brzusznej. Często dochodzą do tego problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, tendencja do wzdęć, która w trakcie miesiączki przybiera na sile. Nad tymi dysfunkcjami da się pracować w ramach fizjoterapii, tym samym zmniejszając dolegliwości bólowe miesiączkowe.

Fizjoterapia na nadmierne napięcie mięśni dna miednicy – mięśni Kegla

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Praca wisceralna (techniki rozluźniające jelita) na jamie brzusznej w przypadku bolesnych miesiączek jest kluczowa. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Zobacz ofertę: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na problemy z bolesnym miesiączkowaniem mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Najczęstszym problemem jest to, że najtrudniej pacjentkom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Nauka prawidłowego oddawania moczu (mikcji)

Niby każdy wie jak oddawać mocz, ale okazuje się, że jakość ruchu sikania ma duże znaczenie przy bolesnych miesiączkach. Fizjoterapeuta uczy jaka jest najlepsza pozycja do oddawania moczu i w jaki sposób właściwie rozluźnić mięśnie, aby mocz mógł sam swobodnie opuścić pęcherz do końca, bez wypierania. Ważna jest też umiejętność odróżnienia parcia na mocz fałszywego (przy nie do końca wypełnionym pęcherzu) i właściwego przy pełnym pęcherzu.

Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Regularna aktywność fizyczna np. rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć endometriozę i bolesne miesiączki

Fizjoterapia na dolegliwości związane z bardzo bolesną miesiączką i endometriozą przynosi zauważalne efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Nowoczesne leczenie endometriozy i bolesnych miesiączek w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

Opinie post

Inni czytali również:

Sara Moraczewska mar 08, 2024
Obniżenie narządów rodnych – leczenie fizjoterapią

Obniżenie narządów rodnych – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia obniżenia narządu rodnego. Ćwiczenia mięśni dna miednicy na obniżenie narządu rodnego są alternatywą dla inwazyjnych metod operacyjnych.

więcej
Sara Moraczewska mar 08, 2024
Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią

Ból kości ogonowej – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu kości ogonowej (guzicznej) czyli kokcygodynii i dolegliwości z tym związanych. Przeczytaj, jak wygląda leczenie bólu w okolicy kości ogonowej wykonane ...

więcej
Sara Moraczewska mar 04, 2024
Blizny po operacjach ginekologicznych – leczenie fizjoterapią

Blizny po operacjach ginekologicznych – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna (urofizjoterapia) jest nieinwazyjnym sposobem leczenia blizn po operacjach ginekologicznych i dojścia do pełnej sprawności.

więcej
Sara Moraczewska mar 04, 2024
Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią

Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia vulvodynii i vestibulodynii.

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan