array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
FizjoMore > Blog > Problemy intymne kobiet > Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią

Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią

Ból pochwy i sromu – leczenie fizjoterapią
Sara Moraczewska mar 04, 2024

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia vulvodynii i vestibulodynii.

Fizjoterapia uroginekologiczna - Lublin i okolice Fizjoterapia problemów intymnych. Skuteczna terapia dla kobiet i mężczyzn. Zapraszamy do gabinetu fizjoterapii FizjoMore. 690 403 304 Umów wizytę online

Objawy vulvodynii (bóle sromu)

Vulvodynia objawia się SAMOISTNYM piekącym, palącym, rozpierającym, kłującym, swędzącym, przeszywającym bólem sromu (vulvy) czyli warg sromowych większych, mniejszych, wzgórka łonowego, łechtaczki i przedsionka pochwy.

Drugą odmianą wulwodynii jest vulvodynia prowokowana, gdzie powyższe objawy wywołane są przy dotyku, nacisku  w trakcie badania ginekologicznego, zakładania tamponów, jazdy na rowerze, noszeniu obcisłych ubrań, bielizny, czy w trakcie seksu. Jeśli występuje ból przy stosunku z penetracją to mówimy o dyspareunii.

Objawy vestibulodynii (zespołu zapalenia przedsionka pochwy)

Są podobne do objawów vulvodynii, natomiast dotyczą tylko przedsionka pochwy i są wywołane tylko DOTYKIEM, UCISKIEM, OCIERANIEM tego rejonu. Charakterystyczne jest to, że przedsionek pochwy w momencie nasilenia objawów bywa zaczerwieniony i opuchnięty.

Ból wywołuje dotyk, nacisk w trakcie badania ginekologicznego, zakładania tamponów, jazdy na rowerze, noszeniu obcisłych ubrań, bielizny, w trakcie seksu. Jeśli występuje ból przy stosunku z penetracją to mówimy o dyspareunii.

Ból w trakcie współżycia (na wejściu do pochwy lub głęboko) może zdarzyć się również przy pochwicy lub dyspareunii. 

Co może być przyczyną objawów związanych z bólem sromu?

Na początku należy wykluczyć przyczyny takie jak:

  • infekcja w pochwie – stwierdza ją ginekolog podczas badania na podstawie m.in.wyglądu wnętrza pochwy, zapach i zabarwienia wydzieliny w kolorze żółtym (infekcja bakteryjna) lub białym (infekcja grzybicza), dodatkowo zleca wykonanie posiewu z pochwy w celu ustalenia dalszej terapii np. terapii antybiotykowej lub przeciwgrzybiczej
  • jeśli ból występuje w trakcie stosunku to przyczyną może być suchość pochwy (na skutek małego podniecenia lub w okresie okołomenopauzalnym)

Jeśli nie ma powyższych przyczyn lub zostały wyleczone, a ból sromu nadal występuje od co najmniej 3 miesięcy to prawdopodobnie cierpisz na zespół napięciowy mięśni dna miednicy, więzadeł miednicy i całej jamy brzusznej. Nad tymi dysfunkcjami da się pracować w ramach fizjoterapii, tym samym zmniejszając dolegliwości bólowe sromu  i zwiększając szansę na satysfakcjonujące funkcjonowanie oraz seks.

Fizjoterapia na nadmierne napięcie mięśni dna miednicy – mięśni Kegla

Terapia manualna

Rozluźnienie napiętych tkanek w miednicy i w całym ciele, które stoją na przeszkodzie do dobrej pracy mięśni miednicy. Praca wisceralna (techniki rozluźniające jelita) na jamie brzusznej w przypadku bólu sromu i pochwy jest kluczowa. Ponadto wykonywane są też techniki na ogólne wyciszenie układu nerwowego (na klatce piersiowej, podpotylicy czy splocie słonecznym), tak aby organizm wyszedł z tendencyjnego napięcia mięśni krocza.

Sprawdź ofertę: Terapia manualna Lublin

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)

Na problemy z bólem, dyskomfortem sromu i pochwy mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni znajdująca się w miednicy, między pochwą a odbytem jest ich środek, zwany środkiem ścięgnistym krocza. Fizjoterapeuta uczy jak właściwie napiąć i rozluźnić mięśnie w pochwie i odbycie. Najczęstszym problemem jest to, że najtrudniej pacjentkom jest właściwie rozluźnić mięśnie i to jest przyczyną dolegliwości. Wtedy mówimy o nadmiernie napiętych mięśniach dna miednicy, które świadomymi ćwiczeniami połączonymi z terapią manualną można naprawić. Dobieram zawsze trening indywidualnie do pacjenta, uczę ćwiczeń, wyłapuję błędy w ćwiczeniach i w wybranych przypadkach zalecam wykonanie zabiegu Biofeedbacku, szerzej opisuję go tutaj: Artykułu o Biofeedbacku. Ważna też jest kontynuacja ćwiczeń w warunkach domowych po uprzednim instruktażu.

Nauka prawidłowego oddawania moczu (mikcji)

Niby każdy wie jak oddawać mocz, ale okazuje się, że jakość ruchu sikania ma duże znaczenie przy vulvodynii. Fizjoterapeuta uczy jaka jest najlepsza pozycja do oddawania moczu i w jaki sposób właściwie rozluźnić mięśnie, aby mocz mógł sam swobodnie opuścić pęcherz do końca, bez wypierania. Ważna jest też umiejętność odróżnienia parcia na mocz fałszywego (przy nie do końca wypełnionym pęcherzu) i właściwego przy pełnym pęcherzu.

Nauka prawidłowego ruchu oddawania stolca

Niby każdy wie jak oddawać stolec, ale okazuje się, że jakość ruchu wypierania stolca ma duże znaczenie przy bólach sromu. Przede Wszystkim najważniejsze jest zastosowanie właściwej pozycji ciała, z podnóżkiem. Wielu pacjentów mających zaparcia i w konsekwencji hemoroidy ma problem z rozluźnieniem mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu. Zwieracz zewnętrzny odbytu to okrężny (pierścieniowy) mięsień odpowiadający za utrzymanie stolca w odbytnicy. Jego prawidłowe rozluźnienie jest konieczne, aby stolec swobodnie mógł opuścić odbytnice zachowując właściwą średnicę, bez przeciskania się przez małą dziurkę i kawałkowania (drobienia) stolca niezależnie od tego jak twardy jest w momencie wypróżnienia.

Zalecenia fizjoterapeuty

Analizuję styl życia pacjenta w poszukiwaniu czynników zakłócających prawidłową pracę miednicy (przeciążenia, postawa ciała, za mała lub za duża aktywność fizyczna i inne). Zalecam ćwiczenia mięśni dna miednicy do domu. Regularna aktywność fizyczna np. rozciąganie (joga) na mięśnie miednicy, uda, pośladka, kręgosłupa mogą pomóc, co też często polecam pacjentom.

Ile terapii trzeba żeby wyleczyć bóle pochwy i sromu?

Fizjoterapia na dolegliwości związane z bólem sromu przynosi zauważalne efekty zazwyczaj po kilku tygodniach, czasem dłużej, ponieważ jest to proces zależny od wielu czynników. Na terapii analizuję styl życia pacjenta i jego problemy zdrowotne żeby ustalić plan terapii.

Nowoczesne leczenie bólu pochwy i sromu w Lublinie realizujemy w gabinecie FizjoMore, umów wizytę online.

5/5 - (4 votes)

Inni czytali również:

Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Pęcherz nadreaktywny u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia (trening) mięśni dna miednicy jako sposób leczenia pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder, OAB) u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Neuralgia nerwu sromowego u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapią uroginekologiczną (urofizjoterapią) można leczyć nerwoból nerwu sromowego u kobiet.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Hemoroidy u kobiet – leczenie fizjoterapią

Fizjoterapia uroginekologiczna jest nieinwazyjnym sposobem leczenia hemoroidów u kobiet. Przeczytaj, jak wygląda leczenie wykonane przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

więcej
Sara Moraczewska kw. 19, 2024
Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcia u kobiet – leczenie fizjoterapią

Zaparcie to stan charakteryzujący się trudnościami lub nieregularnością w wypróżnianiu. Osoby cierpiące na zaparcia mogą doświadczać uczucia dyskomfortu, wzdęć, a także odczuwać trudności w usuwaniu kału. Fizjoterapia urologiczna ...

więcej

Zapraszamy do gabinetu

Napisz lub zadzwoń, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną terapię.
Adres: ul. Kawaleryjska 10
20-552 Lublin
Centrum Medyczne Tulipan